The Staufer Dynasty

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

The Staufer Dynasty

Post autor: wc »

Kurteczka, świetna gra.
HiG jest wydawnictwem, które idealnie trafia w moje gusta.Ale ich sposób komunikowania się ze światem jest załamujący, co objawia się m.in. tym, że właściwie nie odpowiadają na pytania dotyczące zasad swoich gier na bgg.
Dlatego zwracam się do osbób, które grały w tę grę na Essen i może tam rozwiały swoje wątpliwości dotyczące ważnej kwestii:

Jeśli jednym z "remisujących" regionów w kwestii wyboru obszaru podliczania (B) jest region królewski - to czy liczymy właśnie region królewski czy następny w kółko?
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: The Staufer Dynasty

Post autor: yakos »

Nie do końca rozumiem, o co Ci chodzi, ale jeśli warunek punktowania A i warunek punktowania B wskazują na ten sam region, to w danej rundzie punktujemy tylko ten region (jeden raz).
Na przykład, jeśli A mówi, że punktujemy Palermo, a B mówi, że punktujemy region królewski i król stoi w Palermo, to punktujemy Palermo (jeden raz).
Jeśli w B punktujemy za minimum skrzyń lub maksimum obsadzonych urzędów, to przy kilku regionach spełniających to minimum/maksimum wybieramy region najbliższy królewskiego, idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara i zaczynając od królewskiego.
Czyli w podanym przypadku punktuje region królewski (bo o taki przypadek chyba Ci chodziło).
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: The Staufer Dynasty

Post autor: wc »

Tak, Kuba, nie do końca się zrozumieliśmy :wink:

Chodzi mi o sytuację, w której mamy warunek podliczania B - najmniej skrzynek albo najwięcej ludzi w regionie. I jednym z regionów spełniających ten właśnie warunek jest region królewski.

Np. punktowanie B dotyczy obszaru z najmniejszą liczbą skrzyń
Król stoi w Palermo i jest tam jedna skrzynia. Następny jest Mediolan i są tam 4 skrzynie. Dalej Strasburg z 1 szkrzynią. I dalej reszta, w żadnej nie ma mniej niż 1 skrzyni.
W takim wypadku - punktowanie B dotyczy Palermo (najmniej skrzyń, region królewski), czy Strasburga (najmniej skrzyń, region następny po królewskim, spełniający warunek)?

Mam nadzieję że teraz dobrze wyjaśniłem :-)

[edit] - coś chyba po drodze dopisałeś w swoim poście, bo się powtórzyliśmy - chodziło mi dokładnie o tę drugą część.

Skąd masz pewność, że to będzie królewski? Ponieważ najłatwiej się do niego wstawiać, to właściwie prawie zawsze on będzie punktowany. W instrukcji niestety nie ma słowa że należy liczyć włącznie z królewskim ...
A ani autor ani wydawca nie mają ochoty odpowiedzieć na to pytanie na bgg.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
yakos
Posty: 243
Rejestracja: 13 cze 2008, 15:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 6 times

Re: The Staufer Dynasty

Post autor: yakos »

Jesteś szybszy niż błyskawica - tak, niemal od razu dopisałem drugą część postu, bo zorientowałem się, o którą sytuację Ci faktycznie chodziło :D

***

Skąd mam pewność?
1. Tak to było tłumaczone w Essen.
2. Tak to wyczytuję z instrukcji (ściśle trzymając się, co tam napisane).
3. Wprawdzie na BGG wątpliwości zgłaszali Niemcy, ale przy tej samej kwestii na niemieckim forum spielboxa większość raczej nie miała wątpliwości powołując się na instrukcję (oficjalnego stanowiska wydawcy/autora tam również nie ma).

Po Essen grałem już kilka razy - zawsze w składzie 5-osobowym.
Z praktyki nie stwierdziłem, żeby punktował prawie zawsze region królewski. Raczej częściej występowała sytuacja, że punktował tylko 1 region.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: The Staufer Dynasty

Post autor: wc »

Dzięki za odpowiedź.
Tak właśnie graliśmy w 3 pierwszych partiach 2-os.
I po nich naszły mnie te wątpliwości, bo najłatwiej jest "zapunktować" region królewski.
Ale nigdy nie grałem w większym gronie, zapewne faktycznie rozkłada się to inaczej, bo nie wszystkie piony udaje się wcisnąć do bieżących punktowań.

Przyjmuję wszystkie Twoje 3 "źródła" pewności, z minimalnym tylko zastanowieniem nad pkt 2 "wyczytaniem z instrukcji" - bo ja to czytam i tego po prostu nie widzę ;-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
ODPOWIEDZ