Jaka alternatywa dla Patchworka?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 140
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Marudka »

matten pisze:Aha, to dobrze wiedzieć. W takim razie na którą powinienem się zdecydować - Splendor czy Wybuchowa Mieszanka? Obie podobają mi się pod względem wykonania i mechaniki, aczkolwiek Splendor wydaje mi się bardziej "sprawdzony", na jego korzyść przemawia też tytuł gry roku :>
Mam obie gry.
Jeśli mam wybrać 'w którą z nich dziś zagram', to na 60% wybiorę wybuchową mieszankę.
Mój narzeczony na 90% wybierze wybuchową mieszankę, :lol: ale on po prostu nie lubi grac w Splendor - zwłaszcza w 2 osoby.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: KamradziejTomal »

Ja bym powiedział, że Splendor wymaga minimalnie więcej główkowania i taktyki a Wybuchowa Mieszanka to taka bardziej gra na luzie.

Mam obie gry ale nie jestem w stanie powiedzieć którą bardziej lubię.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: matten »

Dziękuję wszystkim za opinie, skonsultuję się jeszcze z domownikami i wtedy wybiorę ;) Pozdrawiam!
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
kerukr
Posty: 27
Rejestracja: 08 maja 2016, 22:48

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: kerukr »

Mnie osobiście jeszcze zastanawia gra Quoridor oraz Gwiazdy są w Porządku ale to są mocno logiczne gry i nie wiem czy mojej drugiej połówce spodobają się :)
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: hydrox »

Możliwe, że w postach było już coś na temat Haru Ichiban. Mi ona najbardziej przypomina Patchworka - mam obydwie i całkiem nieźle się sprawdzają.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: romeck »

hydrox pisze:Możliwe, że w postach było już coś na temat Haru Ichiban. Mi ona najbardziej przypomina Patchworka - mam obydwie i całkiem nieźle się sprawdzają.
Ilekroć widzę takie posty, to otwieram szeroko oczy ze zdumienia.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: hydrox »

Widać wrażliwy jesteś :)
Nie zawsze czytam cały wątek ale odpowiadam na pytanie zaznaczając, że może to być dubel.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: romeck »

Ale mnie w ogóle nie obchodzi żaden dubel, tylko przyrównywanie Haru Ichiban do Patchworka.

Co takiego podobnego mają w sobie te gry, oprócz tego, że są dedykowane dla dwóch osób?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: hydrox »

1) w obydwu gramy o punktowany układ - w Patchworku na własnej planszy, w Haru na wspólnej
2) interkacja - słaba w obydwu, raczej każdy gra pod siebie
3) konieczność logicznego myślenia i "wizji" układów - w obydwu się przyda
4) wielkość, estetyczne wykonanie elementów, ładna grafika
5) spokojna i harmonijna tematyka - dynamika "szycia" jak i "pielęgnacji ogrodu" jest raczej niewielka
6) cel: największa ilość punktów

O różnicach nie piszę - są oczywiste. Dla mnie jednak taka ilość podobieństw wystarczy aby polecić ją jako alternatywną.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: romeck »

hydrox pisze:1) w obydwu gramy o punktowany układ - w Patchworku na własnej planszy, w Haru na wspólnej
I zamiast wskazać wydumane podobieństwo, wypunktowałeś różnicę. I to bardzo dużą.
hydrox pisze:2) interkacja - słaba w obydwu, raczej każdy gra pod siebie
Nieprawda. W Haru Ichiban każdy ruch ma wpływ na działania przeciwnika - interakcja jest tu bardzo duża. W Patchworku umiarkowana.
hydrox pisze:3) konieczność logicznego myślenia i "wizji" układów - w obydwu się przyda
Przy czym w Patchwork jest dalekozasięgowy, a Haru Ichiban szybkozmienny. Strategia vs Taktyka. Podobieństwa tu brak.
hydrox pisze:4) wielkość, estetyczne wykonanie elementów, ładna grafika
Wielkość, tj. kompaktowość - OK. Reszta to rzecz subiektywna.
hydrox pisze:5) spokojna i harmonijna tematyka - dynamika "szycia" jak i "pielęgnacji ogrodu" jest raczej niewielka
To tylko temat, który mógłby być czymkolwiek. Kiepskie.
hydrox pisze:6) cel: największa ilość punktów
Jak w większości gier. To żadne podobieństwo.

Wybacz, ale niczego nie dowiodłeś. Nawet się nie zbliżyłeś. Sądzę, że wyimaginowane podobieństwo tych gier wynika wyłącznie z tego, że:

1. Obie to gry dwuosobowe,
2. W miarę szybkie,
3. Kompaktowe,
4. Powstały w tym samym czasie.

Ergo - nie są podobne ANI TROCHĘ.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
hydrox
Posty: 142
Rejestracja: 26 gru 2014, 20:20
Lokalizacja: Kraków/Katowice
Kontakt:

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: hydrox »

Pewnie w wielu zagadnieniach masz rację - nie będę się spierać bo różne są płaszczyzny podobieństw i różnic, o których piszemy. Grając nie myślę o wielozmienności, dalekozasięgowości i innych abstrakcyjnych pojęciach tylko koncentruję się przyjemności, myśleniu, czasem wygranej czy interakcji rozumianej jako relacja z drugim człowiekiem. Co ma znaczenie? - pewnie rozstrzygnie sobie zainteresowany autor wątku :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: romeck »

No i właśnie takie podejście jestem w stanie zrozumieć. Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że przy moim uwielbieniu do Patchworka, Haru Ichiban w ogóle mnie nie porywa. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Planszman »

Pola Arle
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 990
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 374 times
Been thanked: 799 times
Kontakt:

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Apos »

Jaipur, Domek i Wybuchowa mieszanka. Te tytuły wpasowywują się w Twoje wymagania i polecam je od siebie. Dość różnią się one tematycznie, więc musisz zadecydować co pasuje najlepiej w Wasze gusta :).
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Rafalm »

romeck pisze:No i właśnie takie podejście jestem w stanie zrozumieć. Wszystko byłoby OK, gdyby nie to, że przy moim uwielbieniu do Patchworka, Haru Ichiban w ogóle mnie nie porywa. :)
A to akurat też kwestia gustu. Ja uwielbiam Patchworka (najlepsza dra dwuosobowa IMHO, choć ostatnio nabyłem Pola Arle i zobaczymy, czy sprostają wyzwaniu), ale Haru Ichiban też bardzo cenię. To co mi się podoba w tej grze:
- dość dobrze zbalansowana asymetryczność rozgrywki, co nie jest wcale takie częste w grach na 2 osoby,
- możliwość zamiany ról co turę, co pozwala budować taktykę rozgrywki w oparciu o zdolności obu "ogrodników"
- fajny mechanizm licytacji promujący zapamiętywanie zagranych przez przeciwnika żetonów
- szybkość rozgrywki

Niemniej zgodzę się, że z Patchworkiem ta gra wiele wspólnego nie ma. Bardziej kojarzy mi się z Mr Jackiem (pewnie przez asymetryczność i element blefu przy licytacji), w którym co turę można by zamieniać się rolami Jacka / detektywów.

A żeby wpisać się w temat dyskusji to dołożę jeszcze propozycję w postaci Hack Tricka.
Planszman
Posty: 197
Rejestracja: 07 mar 2016, 16:50

Re: Jaka alternatywa dla Patchworka?

Post autor: Planszman »

Wyspa Skye, tu też każdy ma swoje poletko do układania.
ODPOWIEDZ