Goa

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: Wincenty Jan »

Dziekuje.

1. Co do tego pytania znalazłem w necie ze czerwone płytki zostają do końca gry.

2. Możesz wybrać dowolna przyprawę z dwóch kolorów wyznaczonych przez dana kolonie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

Dobra, jestem po drugim czytaniu instrukcji (na razie w wersji elektronicznej) i mam jedną wątpliwość:

Instrukcja str. 4
Graczem rozpoczynającym daną licytację jest zawsze ten, który siedzi po lewej stronie właściciela rozpatrywanego właśnie wskaźnika aukcji. Musi on rozpocząć licytację od zadeklarowania 1 dukata lub spasowania. Następnie kolejni gracze mogą przebić aktualną stawkę o co najmniej 1.
Gracz po lewej musi zalicytować za DOKŁADNIE jednego dukata? Nie wolno mu zalicytować za więcej?
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: Wincenty Jan »

Nie wiem czy mam racje ale osobiście traktuje to jako minimalna kwotę od której mozna zacząć licytacje. Inaczej licytacja nie miała by sensu a gracz który rozpoczyna licytacje zazwyczaj byłby stratny ponieważ licytujemy tylko raz dany kafelek. To tak na moj rozum. A jak jestem w błędzie to poprawcie mnie prosze. Swoją droga bardzo dobra gra!
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

Ja też traktuję to jako minimalną kwotę, bo w przeciwnym wypadku w grze dwuosobowej właściciel znacznika zawsze brałby flagę/kafel za darmo (bo bierze ją za jeden mniej niż zadeklarował przeciwnik). Ale to nie jest zbyt fortunne sformułowanie w instrukcji... Bo patrząc na ten zapis dosłownie gracz musi dać dokładnie 1 dukat.
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Goa

Post autor: Wincenty Jan »

Dokładnie. Masz racje.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

Jeszcze jedno pytanie w kwestii czerwonych kafelków.

Weźmy na warsztat czerwony kafel dający 3 dukaty co rundę:
a) dukaty biorę dopiero od następnej rundy, w rundzie w której go kupiłem jest bezużyteczny (to stwierdzenie wymagające potwierdzenia :D)
b) czy mogę pobrać te trzy dukaty jeszcze przed samą licytacją w następnej rundzie? (w momencie, gdy kładę swój pierwszy znacznik aukcji?)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4080
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 288 times
Been thanked: 173 times

Re: Goa

Post autor: lacki2000 »

warlock pisze:Jeszcze jedno pytanie w kwestii czerwonych kafelków.

Weźmy na warsztat czerwony kafel dający 3 dukaty co rundę:
a) dukaty biorę dopiero od następnej rundy, w rundzie w której go kupiłem jest bezużyteczny (to stwierdzenie wymagające potwierdzenia :D)
b) czy mogę pobrać te trzy dukaty jeszcze przed samą licytacją w następnej rundzie? (w momencie, gdy kładę swój pierwszy znacznik aukcji?)
wg mnie dwa razy tak
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

Druga część mojego pytania nie daje mi spokoju, bo zgodnie z instrukcją:
Działania w rundzie:
1. Zagraj wskaźnik aukcji
2. Licytuj żetony
3. Przeprowadź akcje
i teraz (o czerwonych żetonach):
(...) Mogą być wykorzystane przez gracza tuż przed, w trakcie lub tuż po wykonaniu przez niego akcji
Według tego zapisu mogę użyć czerwonego żetonu jedynie w punkcie 3, czyli etapie przeprowadzania akcji, a nie w dowolnym momencie następnej rundy. A to wykluczałoby możliwość pobrania przykładowych 3 dukatów bezpośrednio przed licytacją.

To już tak trochę na marginesie, ale kilka zdań dalej instrukcja zdaje się sobie przeczyć:
Czerwone żetony wykorzystywane są przez gracza od najbliższej rundy po ich zdobyciu, ale tylko raz w rundzie (a nie w trakcie akcji!)
W poprzednim cytacie instrukcja mówiła, że możemy wykorzystać ten żeton także w trakcie akcji. Ale jak rozumiem polskiemu wydawcy chodziło o podkreślenie tego, żeby nie korzystać z żetonu raz na akcję, tylko raz na rundę.

Podsumowując, czerwonych żetonów raczej nie mogę używać poza etapem 3. przeprowadź akcje... Bardzo proszę o wyjaśnienie wątpliwości ;). Ogarniam już raczej całą grę, ale przed jutrzejszą partią wolę wyzbyć się wszelkich wątpliwości.


/edit: Dobra, instrukcja zabiła mi kompletnego ćwieka. W przykładowej rozgrywce na stronie 11 niebieski gracz licytuje Czerwony Żeton kolonisty, i zgodnie z przykładem używa go w fazie akcji w tej samej rundzie, w której go wylicytował. Nic już nie rozumiem


// edit 2: poczytałem BGG i pierwszą wersję angielskiej instrukcji (nigdzie nie widzę angielskiej instrukcji do drugiej edycji GOA w pdf). Generalnie jest tak, że Czerwonych Kafli można użyć wyłącznie podczas etapu nr 3 rundy, czyli Przeprowadzania Akcji (nie jest więc dozwolone dobranie dukatów z Czerwonego Kafla przed licytacją). Co więcej, polski tłumacz chyba coś sknocił ;). Angielska instrukcja do pierwszej edycji mówi:
The player may play any of the first 4 tiles in the following action turns, but only once per round.

Skoro żeton pozyskaliśmy podczas licytacji, to wyrażenie "following action turns" odnosi się do najbliższego etapu Przeprowadzania Akcji, który przecież ma miejsce JESZCZE W TEJ RUNDZIE. Nie wiem skąd w polskiej instrukcji wzięło się wyrażenie "od najbliższej rundy". Czyli przykład z 11 strony instrukcji jest poprawny - pozyskany żeton możemy odpalić w tej samej rundzie, w której go kupiliśmy. Zapis na stronie wyjaśniającej działanie Czerwonych Kafli jest błędny.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Goa

Post autor: splocki »

Wydaje mi się, że warto sobie obejrzeć opis zasad na planszolandii.
https://www.youtube.com/watch?v=Cr41m1a ... e=youtu.be
Od 20 minuty jest opisana licytacja i faktycznie pierwsza stawka jest ustalana na zasadzie co najmniej 1 lub więcej.

Odnośnie czerwonych kafli, to nawet na nich jest wyraźnie napisane "Weź w każdej rundzie!".
Ostatnio zmieniony 17 lut 2016, 08:17 przez splocki, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

@splocki to już ogarnąłem (dzięki swoją drogą!). A mógłbyś potwierdzić moje rozważania na niebiesko z posta powyżej? ;)
splocki pisze:"Weź w każdej rundzie!
Ja rozumiem, że na kaflu jest napisane "weź w każdej rundzie". Ale w polskiej instrukcji masz napisane wprost, że "od następnej rundy po ich zdobyciu". A to jest błąd w tłumaczeniu i nie jest to prawda! Bo można ich użyć już podczas najbliższego "etapu akcji", ale tylko raz w rundzie.

/Edit: Innymi słowy - gdybyś grał zgodnie z zasadami polskiej instrukcji, to kupując czerwony kafel podczas pierwszej licytacji mógłbyś go użyć tylko 7 razy w ciągu gry (raz na rundę, począwszy od przyszłej rundy). A zgodnie z faktycznymi zasadami gry (co ustaliłem w drodze śledztwa :D) powinieneś móc użyć go już w rundzie, w której go kupiłeś, czyli 8 razy w ciągu gry w przypadku zakupu podczas pierwszej licytacji.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Goa

Post autor: splocki »

@warlock - Jestem tego samego zdania co Ty. Ja grałem zgodnie z tym co jest napisane w przykładowym przebiegu rundy.
Czyli, że można wykorzystać czerwony kafelek w tej samej rundzie, w której się go wylicytowało.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

No i super, wszystko jasne. :) Dzisiaj zasiadam do pierwszej czteroosobowej partii. Mam nadzieję, że gra się spodoba mojej ekipie ;)
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Goa

Post autor: splocki »

Jestem pewien, że się spodoba, ja uwielbiam.
Powodzenia i dobrej zabawy.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 86 times

Re: Goa

Post autor: Tomzaq »

Czy przy zakładaniu kolonii mogę jako brakujących kolonistów użyć tych mojej karty wypraw czy mogę używać tylko tych z kart kolonistów?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 57 times

Re: Goa

Post autor: GrzeL »

Tomzaq pisze:Czy przy zakładaniu kolonii mogę jako brakujących kolonistów użyć tych mojej karty wypraw czy mogę używać tylko tych z kart kolonistów?
Tylko z kart kolonistów.
opulentus
Posty: 528
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Goa

Post autor: opulentus »

Witam

Moje pytanie dotyczy żniw. W instrukcji jest napisane, że gracz "...otrzymuje tylko tyle, ile jest w stanie położyć na żetonach plantacji i kolonii. To jest klarowne i oczywiste. Mamy również jedną z kart wypraw modyfikującą akcje, tzn. Żniwa - zamiast przypraw możesz wziąć kombinację kolonistów, statków i/lub przypraw.
Teraz hipotetyczna sytuacja: na polach plantacji/kolonii mógłbym położyć tylko 3 przyprawy, znacznik postępu wskazuje, że mógłbym otrzymać 6 znaczników. Używam kartę "żniwa" i teraz właśnie mam wątpliwość, czy mogę wziąć np. 1 kolonistę, 1 statek i 1 przyprawę, czy suma tych 3 rzeczy może wynieść 6 zgodnie ze znacznikiem postępu?
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Goa

Post autor: Harun »

Gram, że 6
arcanum
Posty: 11
Rejestracja: 20 sie 2017, 14:30
Has thanked: 4 times

Re: Goa

Post autor: arcanum »

Witam, mam jedno pytanie, nad którym ostatnio zacząłem się zastanawiać. Otóż gracz, który wylicytuje flagę, otrzymuje jednocześnie dodatkową akcję, ale czy gracz rozpoczynający grę również od razu dostaje akcję? Dotychczas graliśmy tak, że nie, ale zastanawiam się czy jest to do końca sprawiedliwe, skoro otrzymuje on tylko 5 dukatów.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Goa

Post autor: warlock »

Nie otrzymuje akcji. A dostaje tylko 5 dukatów dlatego, że prawdopodobnie za chwilę dostanie zastrzyk $ z flagi ;).
ODPOWIEDZ