Colt Express - zasady, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Colt Express

Post autor: Matti_C »

Co się dzieje jeśli ktoś wystrzela 6 kul? Może nadal strzelać (np czarny po to by odsuwać)? Dodaje postrzały z neutralnych czy nie dodaje nic?
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Colt Express

Post autor: Wroobel »

Kończą się naboje w magazynku - wówczas gracz już nie może strzelać i nie ma kart do rozdawania.
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Colt Express

Post autor: ernin »

Pytanie do kart rund z dodatku. A dokładniej chodzi mi o premię zatrzymania karty pod koniec rundy. Jest opisane jak działa ta premia w zwykłej rozgrywce ale nie ma słowa jak w wariancie eksperckim. Jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Colt Express

Post autor: lesar »

Zatrzymanie karty dotyczy tylko wariantu podstawowego
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Colt Express

Post autor: lesar »

Wg. instrukcji z dachu dyliżansu można wykonać aby się ruszyć tylko dwie akcje zejście do środka lub ruch na dach wagonu. A czemu nie można zrobić akcji jazda czyli skoczyć na konia tak jak to możliwe w przypadku akcji jazda z wagonu?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8758
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2671 times
Been thanked: 2357 times

Re: Colt Express

Post autor: Curiosity »

Widocznie konie galopują z drugiej strony pociągu...
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Colt Express

Post autor: lesar »

Czy w dodatku zawsze na koniec rundy przesuwamy dyliżans o jeden wagon do tyłu? Niezależnie czy konwojent jest na dachu dyliżansu czy wagonu?
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Colt Express

Post autor: dissident »

idzi pisze:trzeci akapit w wariantu eksperckim

Podczas fazy Napad! odkładaj swoje rozpatrzone karty Akcji na swój stos kart odrzuconych.

Karty Pocisków, które otrzymasz w tej turze od przeciwników, odkładaj zakryte na swój stos kart Akcji.
Czy po otrzymaniu pocisków, zanim dobiorę karty na rękę, tasuje się karty akcji? Czy po prostu biorę na klatę te pociski w następnej rundzie?
Awatar użytkownika
idzi
Posty: 164
Rejestracja: 21 sty 2014, 08:59
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Colt Express

Post autor: idzi »

dissident pisze:
idzi pisze:trzeci akapit w wariantu eksperckim

Podczas fazy Napad! odkładaj swoje rozpatrzone karty Akcji na swój stos kart odrzuconych.

Karty Pocisków, które otrzymasz w tej turze od przeciwników, odkładaj zakryte na swój stos kart Akcji.
Czy po otrzymaniu pocisków, zanim dobiorę karty na rękę, tasuje się karty akcji? Czy po prostu biorę na klatę te pociski w następnej rundzie?

nie tasujesz
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Colt Express

Post autor: sirafin »

Zależy od wariantu. W podstawowym tasujesz wszystko i dobierasz 6 kart, w eksperckim nie tasujesz i dobierasz do 6 (a więc dostaniesz pociski z wierzchu talii).
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
antyllus
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2015, 06:33

Re: Colt Express

Post autor: antyllus »

Pytanie o strzelanie. Jestem na końcu pociągu. Na przed ostatnim wagonie jest mój drugi gracz. Mam strzelić a nie chce trafić swojego gracza, wg. Instrukcji teoretycznie mogę odstąpić od strzału, Ale gryzie się to z zasadą konieczności wykonania akcji. Mam więc dwa pytanie czy mozna odstepowac od jakiejs akcji czy nie? Czy jezeli wybralem strzal to czy moge strzelic za pociąg (nie chce nikogo ranić a zalezy mi na zużyciu pocisku celem zdobycia 1000 nagrody - wiem że tej nagrody nie ma w wersji dla 2 graczy )?

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
pchelasso
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2012, 16:38

Re: Colt Express

Post autor: pchelasso »

Kartę naboju daje się graczowi do którego strzelasz, także strzał za pociąg Ci nic nie da.
Reszta do sprawdzenia w instrukcji, dawno nie grałem.
adman
Posty: 242
Rejestracja: 05 sty 2015, 12:22
Lokalizacja: k/Olsztyna
Been thanked: 18 times

Re: Colt Express

Post autor: adman »

antyllus pisze:Pytanie o strzelanie. Jestem na końcu pociągu. Na przed ostatnim wagonie jest mój drugi gracz. Mam strzelić a nie chce trafić swojego gracza, wg. Instrukcji teoretycznie mogę odstąpić od strzału, Ale gryzie się to z zasadą konieczności wykonania akcji. Mam więc dwa pytanie czy mozna odstepowac od jakiejs akcji czy nie? Czy jezeli wybralem strzal to czy moge strzelic za pociąg (nie chce nikogo ranić a zalezy mi na zużyciu pocisku celem zdobycia 1000 nagrody - wiem że tej nagrody nie ma w wersji dla 2 graczy )?

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
W którym miejscu instrukcji jest mowa o tym, że można odstąpić od strzału?
Niby jest zapis:
"Wybierz jednego z przeciwników i daj mu jedną ze swoich kart Pocisków. Przeciwnik kładzie ją na wierzchu swojej talii."
W tym przypadku swój nie jest przeciwnikiem, ale jak się do tego ma cytat z instrukcji:
"Gdy Bandyta zostaje postrzelony, kładzie otrzymaną kartę Pocisku na wierzchu swojej talii. Może się także zdarzyć, że któryś Bandyta nieumyślnie postrzeli swojego kolegę z drużyny!"
Jeśli byłaby opcja nie strzelania do swojego, to ten zapis byłby niepotrzebny. Bo w jakim innym przypadku można postrzelić kolegę z drużyny?
Po strzale do swojego kartę strzału przekładamy wtedy z rewolweru do swojej talii.
Strzał za pociąg jest naciągany, bo wtedy każdy by tak strzelał. Więc jak jest do kogo strzelać to strzelamy, jak nie ma nikogo, to ruch przepada.

Jeśli się mylę, to proszę mnie poprawić.
sprzedam: duzy zestaw x-wing 1.0 i inne wynalazki
kupię: dodatek do gears of war...
antyllus
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2015, 06:33

Re: Colt Express

Post autor: antyllus »

Dzięki. Takie bzdury wychodzą jak czyta się instrukcję na żywca podczas grania. A strzelanie za pociąg faktycznie byłoby bez sensu w myśl zasady, że trzeba ranić swojego partnera. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka
monkol
Posty: 2
Rejestracja: 27 paź 2016, 22:38

Re: Colt Express

Post autor: monkol »

1. Czy ciosem można wybić walizkę/diament?
2. Gdzie zostaje łup gdy uderzymy kogoś na dachu?
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Colt Express

Post autor: Maxxx76 »

monkol pisze:1. Czy ciosem można wybić walizkę/diament?
2. Gdzie zostaje łup gdy uderzymy kogoś na dachu?
Tak, walizka i diament to także łupy.
Na dachu.
januszk0
Posty: 27
Rejestracja: 07 mar 2014, 12:23

Re: Colt Express

Post autor: januszk0 »

Mam pytanie dotyczące dodatku Konie i Dyliżans.
Na stronie 9 przy opisie Wydarzenia Ucieczka jest niezrozumiały dla mnie fragment:
"Aby uniknąć schwytania, Bandyta musi opuścić pociąg na jeden z dwóch poniższych sposobów:
– Podczas tej rundy zagrać kartę Jazdy i na dobre opuścić pociąg; dla graczy, którzy opuszczą pociąg w ten sposób, gra kończy się przedwcześnie, ale będą mogli rywalizować o zwycięstwo.
– Na koniec gry znajdować się w Dyliżansie (w środku lub na jego dachu)."

Nie rozumiem co to znaczy zagrać kartę Jazdy by na dobre opuścić pociąg?
Na stronie 3 tej samej instrukcji napisano przecież: "Po zakończeniu akcji Jazdy żaden Bandyta nie może się znajdować w siodle. Wszyscy Bandyci muszą znajdować się w pociągu albo w Dyliżansie."
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Colt Express

Post autor: shivetay »

Hej
Pytanie o karty pocisków.
W chwili kiedy strzelam, mój pociska wpada do talii przeciwnika. W następnej rundzie, tasujemy karty i załóżmy, że taki pocisk trafia na rękę gracza do którego strzelałem. I tu teraz nie chwytam. Co w sytuacji kiedy ktoś musi zagrać taki pocisk ze swojej ręki? Ta karta do mnie nie wraca, ale co się dzieje? trzeba ją znowu położyć na wierzch kart akcji, czy co? podobnie ze strzałami szeryfa.
Ktoś coś?
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Colt Express

Post autor: konradstpn »

Zostaje u przeciwnika do końca gry i zapycha mu talię.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Colt Express

Post autor: donmakaron »

shivetay pisze: 23 lis 2018, 09:43 Hej
Pytanie o karty pocisków.
W chwili kiedy strzelam, mój pociska wpada do talii przeciwnika. W następnej rundzie, tasujemy karty i załóżmy, że taki pocisk trafia na rękę gracza do którego strzelałem. I tu teraz nie chwytam. Co w sytuacji kiedy ktoś musi zagrać taki pocisk ze swojej ręki? Ta karta do mnie nie wraca, ale co się dzieje? trzeba ją znowu położyć na wierzch kart akcji, czy co? podobnie ze strzałami szeryfa.
Ktoś coś?
Po dobraniu kart na początku tury odrzuca się z ręki wszystkie karty pocisków (neutralne i od innych graczy).

Wg instrukcji:
At the beginning of the Schemin'! Phase, discard any Bullet cards you have drawn. In this way, your Hand is lightened.
Na początku fazy Planowanie! odrzuć jakiekolwiek karty Pocisków, jakie dobrałeś na Rękę. W ten sposób Twoja Ręka stanie się "lżejsza".
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Colt Express

Post autor: shivetay »

donmakaron pisze: 23 lis 2018, 10:22
shivetay pisze: 23 lis 2018, 09:43 Hej
Pytanie o karty pocisków.
W chwili kiedy strzelam, mój pociska wpada do talii przeciwnika. W następnej rundzie, tasujemy karty i załóżmy, że taki pocisk trafia na rękę gracza do którego strzelałem. I tu teraz nie chwytam. Co w sytuacji kiedy ktoś musi zagrać taki pocisk ze swojej ręki? Ta karta do mnie nie wraca, ale co się dzieje? trzeba ją znowu położyć na wierzch kart akcji, czy co? podobnie ze strzałami szeryfa.
Ktoś coś?
Po dobraniu kart na początku tury odrzuca się z ręki wszystkie karty pocisków (neutralne i od innych graczy).

Wg instrukcji:
At the beginning of the Schemin'! Phase, discard any Bullet cards you have drawn. In this way, your Hand is lightened.
Na początku fazy Planowanie! odrzuć jakiekolwiek karty Pocisków, jakie dobrałeś na Rękę. W ten sposób Twoja Ręka stanie się "lżejsza".
Nie wiem kto tłumaczył instrukcję, ale nie ma takiego zapisu w wersji pl.....chyba trzeba poszukać wersji ang
alodoko
Posty: 30
Rejestracja: 15 lip 2018, 14:57
Has thanked: 5 times

Re: Colt Express

Post autor: alodoko »

donmakaron pisze: 23 lis 2018, 10:22 Wg instrukcji:
At the beginning of the Schemin'! Phase, discard any Bullet cards you have drawn. In this way, your Hand is lightened.
Na początku fazy Planowanie! odrzuć jakiekolwiek karty Pocisków, jakie dobrałeś na Rękę. W ten sposób Twoja Ręka stanie się "lżejsza".
Ma to sens.
Nie widziałem tego w polskiej instrukcji albo już zapomniałem i grałem że karty pocisków wracały razem z kartami akcji do puli gracza.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Colt Express

Post autor: donmakaron »

Powyższe ode mnie to cytat z instrukcji w wersji angielskiej oraz polskiej, proszę nie winić tłumacza, to wszystko tam jest. Całe zamieszanie wynika pewnie z tego, że to wariant ekspercki. Trzeba mi było to napisać. W wariancie podstawowym mamy:
KONIEC RUNDY: Każdy gracz tasuje wszystkie swoje karty (10 kart Akcji oraz wszystkie karty Pocisków, które otrzymał w poprzednich Rundach), a następnie kładzie swoją talię po prawej stronie karty Postaci.
Kart pocisków od innych graczy nie używamy, zapychają nam talie jak pisał konradstpn. Na koniec każdej rundy przetasowujemy całą talię (nasze karty akcji i cudze "oberwane" pociski) i dociągamy nową rękę.

Tak czy inaczej polecam grać w wariancie eksperckim, podstawowy nie jest wielce łatwiejszy a dużo mniej przyjemniejszy.

edit:
alodoko pisze: 23 lis 2018, 10:46Nie widziałem tego w polskiej instrukcji albo już zapomniałem i grałem że karty pocisków wracały razem z kartami akcji do puli gracza.
Karty pocisków w wariancie eksperckim wracają razem z kartami akcji do puli postrzelonego gracza. "Odrzuć" znaczy odłóż do swoich odrzuconych kart. Kiedy talia ci się skończy, przetasujesz swoje karty akcji oraz cudze oberwane pociski ze swojego stosu kart odrzuconych i w ten sposób stworzysz nową talię, gdzie będą cudze pociski.
Awatar użytkownika
shivetay
Posty: 193
Rejestracja: 25 wrz 2012, 13:17

Re: Colt Express

Post autor: shivetay »

Zaraz po tym jak rzuciłem kalumnie na tłumacza, znalazłem ten akapit w wersji ekspert :)
Golfang
Posty: 1984
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Colt Express

Post autor: Golfang »

Mam pytanie odnośnie gry 2 osobowej - dotyczą postaci GHOST oraz DOC.

W rozgrywce 2 osobowej tworzy się wspólną talię - ok i to rozumiem, ale jak się to ma później do umiejętności DOC'a? Zawsze dociągam ze wspólnej talii 7 kart? Tak sądzę ale wolę się dopytać.
Teraz trudniejsze pytanie - jak wykorzystuje się umiejętność GHOSTA? Czy każdą pierwszą kartę zagrywam zakrytą? Czy tylko pierwszą kartę GHOSTA jaką zagram jest zakryta? Czy może jeśli pierwsza moja karta nie będzie białą - to tracę tę umiejętność? - jest to dość zakręcone...
----------------
10% flamberg.com.pl
ODPOWIEDZ