Terraformacja Marsa - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Grałem bez korporacji podstawowych, bez kart z ery korporacyjnej i z produkcją na 0 (z 1 może być zbyt łatwo, ale jeśli nadal będę przegrywał to chyba jednak spróbuję choć raz).
jarni5
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2020, 23:08
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jarni5 »

Hej. Czy jest mi ktoś w stanie łopatologicznie wyjaśnić dzialanie "maszyn samoreplikujących"?
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 963
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 336 times
Been thanked: 363 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: yrq »

jarni5 pisze: 28 kwie 2020, 23:34 Hej. Czy jest mi ktoś w stanie łopatologicznie wyjaśnić dzialanie "maszyn samoreplikujących"?
25. i 26. strona tego wątku przykładowo
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8775
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2685 times
Been thanked: 2362 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Curiosity »

jarni5 pisze: 28 kwie 2020, 23:34 Hej. Czy jest mi ktoś w stanie łopatologicznie wyjaśnić dzialanie "maszyn samoreplikujących"?
Jasne, ale wrzuć fotkę, bo tylko Andy zna wszystkie kary z RFtG na pamięć (a akurat go nie ma).
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
jarni5
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2020, 23:08
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jarni5 »

Tu jest opis i zdjęcie po kliknięciu w miniaturkę:
https://www.rebel.pl/product.php/1,1295 ... karty.html

Podaję konkretny przykład. Na startową rękę dostaję maszyny samoreplikujące i "Przemysł górniczy na IO", kosztujący 41, z symbolem przestrzeni kosmicznej. Jest 1 pokolenie. Jest drogo, a ja jestem biedny więc inwestuje w maszyny. Teraz moje pytania:

1. Czy kartę kładę na maszynach jako odkrytą czy zakrytą?
2. W 1 pokoleniu kładę kartę i od razu daję na nią 2 surowce, w 2 pokoleniu mnożę na 4, w 3p na 8, w 4p na 16 i w 5p na 32. W piątym pokoleniu już wykonałem akcję z tej niebieskiej akcji (mnożenie 16x2=32). Czy w 5 pokoleniu mogę też wyłożyć tę kartę? Czy dopiero w 6 pokoleniu ponownie użyć tej karty? (Nie uwzględniam korpo w stylu Viron).
3. Jeśli mam kartę z symbolem kosmosu, to rozumiem, że i tak te surowce umieszczane z banku na karcie liczę jako 1 zawsze a nie np tytan x3 lub stal x2?
4. Czy subiektywnie uważacie, że jest sens użyć tej karty później niż po połowie gry? Bo wg mnie to dobra karta, ale trzeba ją dorwać w max 5 pierwszych pokoleniach.
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

1. Odkrytą, zgodnie z opisem z maszyn.
2. Możesz w piątym.
3. Tak, zawsze jako 1 - to nie jest żaden konkretny surowiec z planszy gracza.
4. Yup.
jarni5
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2020, 23:08
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jarni5 »

W takim razie moje pytanie - czy mogę użyć maszyn jako obtaniacza -2ME?
Tj. Kładę kartę jako akcja i w tym samym pokoleniu zagrywam ją, ale już o 2 tańszą?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Tak. Minus jest taki, że pokazujesz przeciwnikom, co chcesz zagrać, więc mogą na to zawczasu zareagować. ;)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: donmakaron »

Zawsze można w pierszej akcji wrzucić kartę na maszyny, a w drugiej ją zagrać. Gramy wolniej, ale nie zdradzamy. A często gęsto zwlekanie jest opłacalne.

Z drugiej strony karta kosztuje 7, jej zachowanie 3, więc jak się nie gra nią bardzo długo to robi kilka milionów tylko. Szkoda miejsca na takie karty.
Łukasz83
Posty: 14
Rejestracja: 15 wrz 2019, 09:47
Has thanked: 6 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Łukasz83 »

Jeśli karta preludium mówi, że należy podnieść temperaturę o jeden poziom to również otrzymuję WT+1, bo podniosłem temperaturę o jeden poziom?
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Każde podniesienie temperatury, tlenu i ocean to WT+1.
Macenty
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2020, 18:15

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Macenty »

Mam pytanie dotyczące pól z premią na wskaźnikach globalnych (np. podnoszących produkcję ciepła na temperaturze): czy jeśli podniosę temperaturę o 4 stopnie i "przeskoczę" to pole, to dostaję bonus czy muszę się znaleźć "na" tym polu żeby zgarnąć premię.
Awatar użytkownika
Domeru
Posty: 107
Rejestracja: 07 kwie 2019, 00:57
Has thanked: 248 times
Been thanked: 36 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Domeru »

Macenty pisze: 13 maja 2020, 19:25 Mam pytanie dotyczące pól z premią na wskaźnikach globalnych (np. podnoszących produkcję ciepła na temperaturze): czy jeśli podniosę temperaturę o 4 stopnie i "przeskoczę" to pole, to dostaję bonus czy muszę się znaleźć "na" tym polu żeby zgarnąć premię.
Dostajesz.
Dominik Sobociński
https://www.facebook.com/groups/gry.pla ... i.zdjecia/ - nie tylko zdjęcia planszówek, ale między innymi. :P
https://www.boardgamegeek.com/user/Domeru - mój profil na BGG
jarni5
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2020, 23:08
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jarni5 »

Gdzieś obił mi się o oczy spis wszystkich kart razem ze zdjęciami, chyba na tym forum. Wie ktoś może gdzie on jest? Lub na jakiej stronie tego wątku, bo podejrzewam, że mógł mi mignąć tutaj. Jest jakaś strona, gdzie można zobaczyć jakie karty wchodzą do dodatku "Kolonie"? Rozważam ten dodatek, ale chciałbym zobaczyć co ma w środku mniej więcej. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

jarni5 pisze: 15 maja 2020, 00:06 Gdzieś obił mi się o oczy spis wszystkich kart razem ze zdjęciami, chyba na tym forum. Wie ktoś może gdzie on jest? Lub na jakiej stronie tego wątku, bo podejrzewam, że mógł mi mignąć tutaj. Jest jakaś strona, gdzie można zobaczyć jakie karty wchodzą do dodatku "Kolonie"? Rozważam ten dodatek, ale chciałbym zobaczyć co ma w środku mniej więcej. Pozdrawiam
Pełnego spisu raczej z forum nie dostaniesz, to kilkaset kart z wszystkimi dodatkami, a i ludzie mają dodatki fanowskie, nikt raczej nie prowadzi dokładnego spisu co do jednej karty, tym bardziej ze zdjęciami. W dodatku "Kolonie" jest 49 kart projektów, plus oczywiście korporacje oraz płytki Kolonii. Dodatek jest powszechnie uważany jako dobry i tak też bym go ocenił. Jest nieco kart ogólnych, czyli takich, które możesz włączyć niezależnie od tego, czy zamierzasz grać z Koloniami czy też nie, ale nie oszukujmy się, kupujesz ten dodatek, żeby włączyć Kolonie i grać z pełną pulą kart, a nie kupować kilka rarytasów ogólnych, które i tak zginą w talii.

Inna sprawa, że pytanie jest raczej do ogólnego wątku gry niż do zasad :D
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Macenty
Posty: 2
Rejestracja: 13 maja 2020, 18:15

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Macenty »

Mam pytanie dotyczące karty "Upadek Deimosa", który m.in. podnosi wskaźnik temperatury o 3 poziomy(jako przykład, bo analogiczna sytuacja dotyczy kart z oceanami lub poziomem tlenu). Co w przypadku gdy do końca tego wskaźnika globalnego brakuje np. 1 poziomu.
1.Czy podnosimy o tyle ile brakuje i resztę pomijamy,?
2.Czy nie możemy zagrać tej karty, bo nie podniesiemy wskaźnika o tyle ile pokazuje karta?

Instrukcja wskazuje, że jednym z wyjątków jest sytuacja, kiedy można zagrać kartę nawet jeśli wskaźnik globalny jest na maxa, ale nie wskazuje co w przypadku gdy brakuje mniej niż pokazuje karta?
bdm
Posty: 597
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 402 times
Been thanked: 69 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: bdm »

Podnosimy tyle ile to możliwe a korzyść z karty rozpatrujemy.
profes79
Posty: 427
Rejestracja: 28 gru 2008, 18:16
Has thanked: 35 times
Been thanked: 136 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: profes79 »

jarni5 pisze: 15 maja 2020, 00:06 Gdzieś obił mi się o oczy spis wszystkich kart razem ze zdjęciami, chyba na tym forum. Wie ktoś może gdzie on jest? Lub na jakiej stronie tego wątku, bo podejrzewam, że mógł mi mignąć tutaj. Jest jakaś strona, gdzie można zobaczyć jakie karty wchodzą do dodatku "Kolonie"? Rozważam ten dodatek, ale chciałbym zobaczyć co ma w środku mniej więcej. Pozdrawiam
Najlepszą stroną jeśli chodzi o informacje dotyczące kart jest:
https://ssimeonoff.github.io/
Co prawda karty bez zdjęć ale spokojnie można sobie posegregować dodatkami i zobaczyć ile i czego jest w każdym (oficjalnym).
jarni5
Posty: 5
Rejestracja: 28 kwie 2020, 23:08
Has thanked: 4 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jarni5 »

profes79 pisze: 18 maja 2020, 15:31
jarni5 pisze: 15 maja 2020, 00:06 Gdzieś obił mi się o oczy spis wszystkich kart razem ze zdjęciami, chyba na tym forum. Wie ktoś może gdzie on jest? Lub na jakiej stronie tego wątku, bo podejrzewam, że mógł mi mignąć tutaj. Jest jakaś strona, gdzie można zobaczyć jakie karty wchodzą do dodatku "Kolonie"? Rozważam ten dodatek, ale chciałbym zobaczyć co ma w środku mniej więcej. Pozdrawiam
Najlepszą stroną jeśli chodzi o informacje dotyczące kart jest:
https://ssimeonoff.github.io/
Co prawda karty bez zdjęć ale spokojnie można sobie posegregować dodatkami i zobaczyć ile i czego jest w każdym (oficjalnym).
Można przez to grać? świetna platforma :D
Julisthem
Posty: 1
Rejestracja: 17 kwie 2020, 21:52

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Julisthem »

Karta Plantacja! Czy ktoś mi może powiedzieć czy las stawiany z tej karty działa tak samo jak las stawiany za jednostki roślinności? Chodzi o wymagania do lasu, że trzeba go stawiać obok swoich innych obszarów. Czy te same wymagania dotyczą lasu z karty Plantacja?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Qrzy »

Julisthem pisze: 23 maja 2020, 19:14 Karta Plantacja! Czy ktoś mi może powiedzieć czy las stawiany z tej karty działa tak samo jak las stawiany za jednostki roślinności? Chodzi o wymagania do lasu, że trzeba go stawiać obok swoich innych obszarów. Czy te same wymagania dotyczą lasu z karty Plantacja?
Tak, chyba że ta karta wyraźnie mówi inaczej.
gogovsky
Posty: 2252
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 468 times
Been thanked: 516 times

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: gogovsky »

donmakaron pisze: 07 cze 2020, 00:56
gogovsky pisze: 06 cze 2020, 16:08[...] losowe niepokoje gdzie w early dostajesz karę 10 hajsu na ryj, z która nic się nie da zrobić, bo tak :D
Sprawdź w instrukcji, bo źle gracie ;)
W sensie? Faza słoneczna jest po produkcji, więc co gramy źle? Chyba, że mówisz o wpływie? Czy, że w pierwszej turze nie ma wydarzenia?
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
foobar1988
Posty: 18
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:30
Has thanked: 10 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: foobar1988 »

Witam. W dodatku niepokoje jak dostawimy delegata do partii z dwoma delegatami a inna ma trzech to czy ta nowa z trzema staje się partią dominującą?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Post autor: grzeslaw90 »

foobar1988 pisze: 19 lip 2020, 18:12 Witam. W dodatku niepokoje jak dostawimy delegata do partii z dwoma delegatami a inna ma trzech to czy ta nowa z trzema staje się partią dominującą?
Strona 4, Partia Dominująca :) jak jest remis to pierwsza partia zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

EDIT. Samo zremisowanie nie powoduje przesunięcia znacznika tylko przebicie liczby delegatów więc jak któraś partia ma 3 i dominację to kolejna która po niej będzie miała 3 nie zmienia dominacji.
Sonne
Posty: 22
Rejestracja: 09 wrz 2015, 15:21
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Sonne »

Witam
Na wstępie wycinek z instrukcji https://imgur.com/a/qoNmW8i
Taka sytuacja
Koleżanka ma znacznik pierwszeństwa.
1 Akcja: kupuje nagrodę.
2 Akcja: Wystawia kartę do kradzieży zwierzaków. Karta ta ma strzałkę i teraz zaczyna się nasz spór. Koleżanka uważa, że zagrywając tą kartę ma od razu prawo z niej skorzystać ukraść mi zwierzaka.
Ja uważam, że w tym przypadku wykonuje swoją trzecią akcje, nie zgodną z zasadami gry. Ona uważa, że wykładając kartę jako druga akcja, w tej samej akcji ma prawo z niej skorzystać.
Ma to na tyle duże znaczenie, bo na ręku, miałem kartę z ochronką przez kradzieżami zwierzaków. Jeśli nie może skorzystać z tej karty w ramach drugiej akcji, to bym zdążył się obronić.
Instrukcja do końca tego nie tłumaczy. Jak jest w rzeczywistości?
ODPOWIEDZ