Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
piotrlenda
Posty: 20
Rejestracja: 30 sty 2020, 21:16
Has thanked: 5 times
Been thanked: 4 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: piotrlenda »

Cześć,
przy okazji wzmacniania kart zdolności pojawiło się pytanie. Widziałem jak niektórzy np. dodają naklejkę Wzmocnienia (Strengthen) do Leczenia na karcie. Jak to dokładnie działa?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

piotrlenda pisze: 01 mar 2021, 18:49 Cześć,
przy okazji wzmacniania kart zdolności pojawiło się pytanie. Widziałem jak niektórzy np. dodają naklejkę Wzmocnienia (Strengthen) do Leczenia na karcie. Jak to dokładnie działa?
Wzmocnienie i Błogosławieństwo mogą zostać dodane do zdolności, które działają na Twoją postać lub Twoich sojuszników - jest wśród nich Leczenie, Odwet, Tarcza i Niewidzialność, ale także samo Wzmocnienie i Błogosławieństwo (jeśli jest przy nich miejsce na takie usprawnienie). Kiedy przykleisz taką naklejkę, za każdym razem, kiedy dana karta zostanie zagrana, oprócz podstawowego efektu, cel Leczenia/Odwetu/Tarczy/Niewidzialności/Wzmocnienia/Błogosławieństwa otrzyma np. Wzmocnienie, co znaczy, że do końca swojej przyszłej rundy wykonuje wszystkie swoje ataki z Korzyścią (chyba, że jednocześnie ma na sobie Zamroczenie albo atakuje np. Demona Nocy). W przypadku Błogosławieństwa przy zagraniu takiej karty wtasowujesz kartę Błogosławieństwa do talii modyfikatorów ataku postaci, na którą działa zdolność (tylko Błogosławieństwo, bez stosu kart odrzuconych).
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: wait666 »

Spoiler:
Ostatnio zmieniony 10 mar 2021, 13:13 przez wait666, łącznie zmieniany 2 razy.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

wait666 pisze: 10 mar 2021, 13:00 Mam pytanie odnośnie Władcy Bestii. Czy niedźwiedź w swojej turze wykonuje swoje akcje (ruch3, atak2), a potem dodatkowo mogę mu wydać rozkazy? Czy jak wydaje mu rozkazy to już nie robi swoich akcji?
Nazwa tej postaci i jej działanie to spoilery i powinny być ukryte.
Spoiler:
Misio80
Posty: 3
Rejestracja: 14 kwie 2020, 22:29

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Misio80 »

Ja mam pytanie "z innej beczki.
Gram z rodzinką już jakiś czas, zrobiliśmy kilka scenariuszy, załatwiliśmy dwóch bossów - herszta i Arcydemona.
No i cały czas na dręczy pytanie - czy robimy coś nie tak, bo coś za dobrze nam idzie.
Sprawdzałem już różne listy błędów, nie robimy nic z nich raczej.
Dużo rozmawiamy o taktyce, ale bez liczb tzn. bez siły ataku/uzdrowienia, inicjatywy. W każdym razie przed wybraniem kart mamy ustalony plan działania.
Jak do tej pory tylko jedna z postaci raz nam zasłabła, ale to było poniekąd zgodne z planem, chcłała a jej wjazd pomógł w zakończeniu lokacji.
Jak Wy to widzicie - potem jest trudniej, coś robimy nie tak, podnieść poziom??? :twisted:
KatarzynaZet
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2021, 10:14

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: KatarzynaZet »

Otworzyliśmy kartę x , co to jest?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

KatarzynaZet pisze: 21 mar 2021, 11:28 Otworzyliśmy kartę x , co to jest?
Koperta X to
Spoiler:
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Myślę o zakupie tej gry i mam ważną kwestię; czy gra samemu jest zadowalająca? Na przykład sterując trzema postaciami. Czy może ten wariant odpada?
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 22 mar 2021, 11:55 Myślę o zakupie tej gry i mam ważną kwestię; czy gra samemu jest zadowalająca? Na przykład sterując trzema postaciami. Czy może ten wariant odpada?
Ja gram solo ale dwoma postaciami. Jak najbardziej jest OK, można grę ogarnąć. Trzema postaciami na stałe może być trudniej, ale pewnie tez da radę.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Xisertus możesz jeszcze o tej grze coś powiedzieć? Nie chciałbym wywalić takiej kasy za grę przeciętną. Opowiedz jak ci się gra ok? osiada na niej kurz? :)))
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 23 mar 2021, 19:52 Xisertus możesz jeszcze o tej grze coś powiedzieć? Nie chciałbym wywalić takiej kasy za grę przeciętną. Opowiedz jak ci się gra ok? osiada na niej kurz? :)))
Gra jest świetna. Jestem fanem gier komputerowych ,w tym RPG, a Gloomhaven jest takim właśnie przeniesieniem komputerowego RPG na planszę.
Nieprzypadkowo gra ma pierwsze miejsce w serwisie BGG.
Ja gram ok. 4-ech scenariuszy w tygodniu. Jest bardzo duża szansa ,że ci się spodoba.
wait666
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2020, 09:48
Has thanked: 17 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: wait666 »

Dobra, skąd się dowiedzieć o co chodzi w kopercie A? Czy w którymś scenariuszu jest jakaś podpowiedź?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

wait666 pisze: 25 mar 2021, 15:06 Dobra, skąd się dowiedzieć o co chodzi w kopercie A? Czy w którymś scenariuszu jest jakaś podpowiedź?
Spoiler dotyczący zawartości koperty A
Spoiler:
andymen
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2021, 10:06
Has thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: andymen »

Czy podczas długiego odpoczynku potwór może atakować postać? Wiem, że inicjatywa odpoczywającej postaci wynosi 99, ale jeśli odpoczywająca postać będzie tą najbliższą dla potwora, to na niej powinien skupić atak? Poza tym potwór może atakować grupę w której znajduje się postać odpoczywająca?
Awatar użytkownika
yaro_
Posty: 279
Rejestracja: 31 gru 2018, 09:44
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 64 times
Been thanked: 110 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: yaro_ »

No pewnie że może, dokładnie tak jak piszesz - jeśli będzie najbliższą potwora postacią. W sytuacji gdzie potwór atakuje kilka targetów na raz to też nie będzie się zastanawiał tylko bił :)
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

andymen pisze: 31 mar 2021, 08:49 Czy podczas długiego odpoczynku potwór może atakować postać? Wiem, że inicjatywa odpoczywającej postaci wynosi 99, ale jeśli odpoczywająca postać będzie tą najbliższą dla potwora, to na niej powinien skupić atak? Poza tym potwór może atakować grupę w której znajduje się postać odpoczywająca?
Potwory atakują zawsze: 1. najbliższego, 2. o najmniejszej inicjatywie (jeśli postacie są w takiej samej odległości od potwora)
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 31 mar 2021, 11:10
andymen pisze: 31 mar 2021, 08:49 Czy podczas długiego odpoczynku potwór może atakować postać? Wiem, że inicjatywa odpoczywającej postaci wynosi 99, ale jeśli odpoczywająca postać będzie tą najbliższą dla potwora, to na niej powinien skupić atak? Poza tym potwór może atakować grupę w której znajduje się postać odpoczywająca?
Potwory atakują zawsze: 1. najbliższego, 2. o najmniejszej inicjatywie (jeśli postacie są w takiej samej odległości od potwora)
Gwoli ścisłości, są cztery kryteria wyboru skupienia rozpatrywane w następującej kolejności, jeżeli w poprzednim kryterium jest remis:
1. cel, który można zaatakować przy wykonaniu możliwie najmniejszej ilości Ruchu
2. cel w najbliższej odległości (w locie strzały)
3. cel o najniższej inicjatywie
4. cel o najniższej inicjatywie drugiej karty (tu w przypadku remisu decydują gracze).
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Jak gracie, jeśli postać wylosuje kartę umiejętności pozwalającą zaatakować dodatkowy cel.

Miałem taką sytuację: Karkiem wykonałem ruch i każdą postać,którą przeskoczyłem mogłem zaatakować (akcja ruchu) , następnie zaatakowałem postać na końcu tego ruchu (akcja ataku). Przy drugiej postaci wylosowałem kartę "dodatkowy cel". Czy mogłem zaatakować ponownie potwora, którego przeskoczyłem?? Jeśli tak, to którą akcją??
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 01 kwie 2021, 09:58 Jak gracie, jeśli postać wylosuje kartę umiejętności pozwalającą zaatakować dodatkowy cel.

Miałem taką sytuację: Karkiem wykonałem ruch i każdą postać,którą przeskoczyłem mogłem zaatakować (akcja ruchu) , następnie zaatakowałem postać na końcu tego ruchu (akcja ataku). Przy drugiej postaci wylosowałem kartę "dodatkowy cel". Czy mogłem zaatakować ponownie potwora, którego przeskoczyłem?? Jeśli tak, to którą akcją??
Rozumiem, że chodzi o Tratowanie (ang. Trample). Jeżeli wylosowałeś modyfikator "dodatkowy cel", to nie zadziała on w tym przypadku, ponieważ Tratowanie wyraźnie określa, że możesz zaatakować tylko potwory, które stratowałeś (przez które przeszedłeś/przeskoczyłeś). Ponadto, zawsze kiedy wylosujesz taki modyfikator z dodatkowym celem, musisz zaatakować inny cel niż ten, który atakujesz daną akcją z karty.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Ukończyłem pierwszy scenariusz i zdobyłem skarb - losowy scenariusz, chcę go rozegrać i teraz mam pytanie; czy losuje wydarzenie "miejskie" czy "na szlaku" a może obydwie???

Druga sprawa to poziom trudności. Gram solo i gra jest mega trudna, też tak macie? Może ja coś źle robię???

Pozdrawiam
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

dawidiq150 pisze: 02 kwie 2021, 10:00 Ukończyłem pierwszy scenariusz i zdobyłem skarb - losowy scenariusz, chcę go rozegrać i teraz mam pytanie; czy losuje wydarzenie "miejskie" czy "na szlaku" a może obydwie???

Druga sprawa to poziom trudności. Gram solo i gra jest mega trudna, też tak macie? Może ja coś źle robię???

Pozdrawiam
Wydarzenia na szlaku: zawsze kiedy rozpoczynasz nowy scenariusz, który nie jest powiązany lokacją z poprzednim scenariuszem (jeśli nie wracasz do Gloomhaven) lub z Gloomhaven (jeśli wróciłeś do miasta), musisz rozpatrzyć wydarzenie na szlaku.

Wydarzenie miejskie: rozpatrujesz je zawsze, kiedy po scenariuszu wrócisz do miasta - to znaczy nie rozpatrujesz go tylko wtedy, kiedy przechodzisz z jednego scenariusza do drugiego bez powrotu do miasta. Zazwyczaj nie opłaca się nie wracać do miasta, bo wśród wydarzeń miejskich więcej jest pozytywnych efektów niż wśród wydarzeń na szlaku, więc opłaca się do miasta wracać. Jeden wyjątek: jeżeli rozgrywasz scenariusze w trybie swobodnym (nie w trybie kampanii), nie rozpatrujesz żadnych wydarzeń.

Co do poziomu trudności - jeśli grasz zgodnie z instrukcją, że podwyższasz poziom trudności bez zwiększania nagród, to na początku na pewno będzie trudno. Pierwsze scenariusze są najtrudniejsze, gdyż:
a) postacie są 1-poziomowe, słabe, mają mało przedmiotów
b) nie wiesz jak optymalnie zarządzać ręką - kiedy spalić najmnocniejsze karty, kiedy odpoczywać
c) nie znasz kart umiejętności potworów - wiedza, co dany potwór może zrobić znacząco wpływa na grę, z dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, czy karta z daną inicjatywą pozwoli Ci być przed czy po potworze, a w Gloomhaven bardzo ważne jest wydajne unikanie ataków potworów - postacie nie mają dużo punktów życia, więc często opłaca się "taniec z potworami" - w jednej rundzie pozwalasz im zbliżyć się, ale nie na tyle, żeby zaatakować, używasz kart z późną inicjatywą, żeby pod koniec rundy przywalić, a w następnej rundzie starasz się szybko zaatakować i odsunąć się, żeby uniknąć ich kolejnego ataku. To nie jest gra komputerowa, w której tank może całą grę stać na froncie i przyjmować na klatę ataki (no, jest jedna postać, która praktycznie może to zrobić, ale wymaga to sporych inwestycji w ulepszenia i przedmioty...) - bardzo ważne jest ograniczanie obrażeń przyjmowanych przez postacie
d) nawet jeśli dobrze się przygotujesz, na początku będziesz popełniał błędy - warto przeczytać FAQ i sprawdzać na forach wątpliwe kwestie, najwięcej błędów ludzie popełniają w związku z algorytmem poruszania się i ataku potworów

Podsumowując, im dalej w las, tym będzie łatwiej. Nauczysz się używać swoich postaci zarówno indywidualnie, jak i w kombinacjach z innymi. Zdobędziesz lepsze karty na wyższych poziomach, lepsze przedmioty, wzmocnisz karty ulepszeniami i... sam zaczniesz zwiększać poziom trudności - głównie po to, żeby zdobyć więcej złota ;) powodzenia
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 02 kwie 2021, 10:00 Ukończyłem pierwszy scenariusz i zdobyłem skarb - losowy scenariusz, chcę go rozegrać i teraz mam pytanie; czy losuje wydarzenie "miejskie" czy "na szlaku" a może obydwie???

Druga sprawa to poziom trudności. Gram solo i gra jest mega trudna, też tak macie? Może ja coś źle robię???

Pozdrawiam
Początek jest rzeczywiście najtrudniejszy. Im dalej, tym łatwiej.
Poczytaj FAQ jak kolega wyżej napisał.
Nawet jeśli nie przejdziesz pozytywnie scenariusza (nie osiągniesz celu) zachowujesz złoto i doświadczenie.
andymen
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2021, 10:06
Has thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: andymen »

aeiou871 pisze: 31 mar 2021, 14:54
Xisertus pisze: 31 mar 2021, 11:10
andymen pisze: 31 mar 2021, 08:49 Czy podczas długiego odpoczynku potwór może atakować postać? Wiem, że inicjatywa odpoczywającej postaci wynosi 99, ale jeśli odpoczywająca postać będzie tą najbliższą dla potwora, to na niej powinien skupić atak? Poza tym potwór może atakować grupę w której znajduje się postać odpoczywająca?
Potwory atakują zawsze: 1. najbliższego, 2. o najmniejszej inicjatywie (jeśli postacie są w takiej samej odległości od potwora)
Gwoli ścisłości, są cztery kryteria wyboru skupienia rozpatrywane w następującej kolejności, jeżeli w poprzednim kryterium jest remis:
1. cel, który można zaatakować przy wykonaniu możliwie najmniejszej ilości Ruchu
2. cel w najbliższej odległości (w locie strzały)
3. cel o najniższej inicjatywie
4. cel o najniższej inicjatywie drugiej karty (tu w przypadku remisu decydują gracze).
A co z możliwością zamiany obrażeń na utracone karty? Czy w trakcie odpoczynku można ją również wykonać?
Chodzi mi dokładnie o zasadę mówiącą:

Kod: Zaznacz cały

Za każdym razem, gdy postać otrzymuje obrażenia gracz ma do wyboru 2 opcje:
 - przyjąć obrażenia
 - wybrać jedną kartę z ręki lub dwie z kart odrzuconych i umieścić je na stosie kart utraconych, aby uniknąć obrażeń.
andymen
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2021, 10:06
Has thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: andymen »

Xisertus pisze: 02 kwie 2021, 10:18 Nawet jeśli nie przejdziesz pozytywnie scenariusza (nie osiągniesz celu) zachowujesz złoto i doświadczenie.
Pewnie coś źle zrozumiałem, albo pomyliłem zasady z innej gry, ale kiedy zostałem wyczerpany upuszczałem zebrane żetony, a skoro wszyscy zostali wyczerpani, to wydawało mi się logiczne, że również przepada XP. Gdzieś słyszałem, widziałem, że można obniżyć stopień trudności, ale nie kojarzę złota i doświadczenia...
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

andymen pisze: 02 kwie 2021, 17:09
Xisertus pisze: 02 kwie 2021, 10:18 Nawet jeśli nie przejdziesz pozytywnie scenariusza (nie osiągniesz celu) zachowujesz złoto i doświadczenie.
Pewnie coś źle zrozumiałem, albo pomyliłem zasady z innej gry, ale kiedy zostałem wyczerpany upuszczałem zebrane żetony, a skoro wszyscy zostali wyczerpani, to wydawało mi się logiczne, że również przepada XP. Gdzieś słyszałem, widziałem, że można obniżyć stopień trudności, ale nie kojarzę złota i doświadczenia...
W tej grze jest dużo zasad i ciężko je wszystkie od razu spamiętać. Ja też przez wiele scenariuszy grałem źle. Nie należy się tym przejmować, tylko grać dalej.

Ze strony 33 instrukcji:
Niezależnie co nastąpi – sukces czy porażka, gracze sumują
punkty doświadczenia zdobyte przez ich postacie podczas
scenariusza i sumują zagrabione żetony pieniędzy, zamieniając je na złoto.
Co do unikania obrażeń podczas długiego odpoczynku ja gram zawsze tak, że można utracić dwie karty odrzucone i nie przyjmować obrażeń.
ODPOWIEDZ