Gloomhaven -zasady i pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

A ja mam takie pytanie; gram tkaczką zaklęć, mam kilka kart utraconych i kilka odrzuconych! na zagrywanej właśnie karcie (nie pamiętam teraz nazwy) mam możliwość wykonania akcji odzyskania kart utraconych! I teraz moje pytanie czy na rękę wracają mi też karty odrzucone?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

dawidiq150 pisze: 03 kwie 2021, 12:51 A ja mam takie pytanie; gram tkaczką zaklęć, mam kilka kart utraconych i kilka odrzuconych! na zagrywanej właśnie karcie (nie pamiętam teraz nazwy) mam możliwość wykonania akcji odzyskania kart utraconych! I teraz moje pytanie czy na rękę wracają mi też karty odrzucone?
Nie, tylko utracone. Dlatego najlepiej zaplanować wykorzystanie tej karty na moment, w którym masz 6-7 kart utraconych.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Zastanawia mnie pewna kwestia; gram scenariusz w którym nie ma drzwi! Czy potwory z bardzo daleka też mnie widzą? I mam wykonywać nimi ruchy? Z jednej strony to może być bez sensu bo nic mi na razie nie mogą zrobić ale z drugiej może taki jest obowiązek zgodnie z zasadami? I jeszcze pytanie czy potwór zza drzewa widzi mnie? Chodzi o scenariusz gdzie trzeba uratować drzewo.

Pozdrawiam!
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 04 kwie 2021, 18:40 Zastanawia mnie pewna kwestia; gram scenariusz w którym nie ma drzwi! Czy potwory z bardzo daleka też mnie widzą? I mam wykonywać nimi ruchy? Z jednej strony to może być bez sensu bo nic mi na razie nie mogą zrobić ale z drugiej może taki jest obowiązek zgodnie z zasadami? I jeszcze pytanie czy potwór zza drzewa widzi mnie? Chodzi o scenariusz gdzie trzeba uratować drzewo.

Pozdrawiam!
Który to jest scenariusz??

Tutaj masz fajną appkę zasięgu wzroku:

https://gloomhaven.one/
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Super! dzięki :)

Scenariusz 68 - Toksyczne Wrzosowisko
andymen
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2021, 10:06
Has thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: andymen »

Otrzymaliśmy jako nagrodę w ramach wydarzenia w mieście podniesienie Poziomu Dobrobytu Gloomhaven. Stało się to przed wyruszeniem do pierwszego scenariusza i teraz pytanie:
Wszystkie postaci mają pierwszy Poziom Doświadczenia. Czy w ramach wyrównania poziomu do poziomu miasta, wszystkie postaci można od razu podnieść na poziom drugi?
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

andymen pisze: 04 kwie 2021, 19:38 Otrzymaliśmy jako nagrodę w ramach wydarzenia w mieście podniesienie Poziomu Dobrobytu Gloomhaven. Stało się to przed wyruszeniem do pierwszego scenariusza i teraz pytanie:
Wszystkie postaci mają pierwszy Poziom Doświadczenia. Czy w ramach wyrównania poziomu do poziomu miasta, wszystkie postaci można od razu podnieść na poziom drugi?
To jest na 99% podniesienie dobrobytu o 1 punkt, a nie o 1 poziom.

Możesz wrzucić zdjęcie tej karty??

Co do poziomu, to tak, można podnieść poziom postaci do poziomu miasta podczas wizyty w Gloomhaven.
Void
Posty: 243
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 16 times
Been thanked: 103 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

dawidiq150 pisze: 04 kwie 2021, 19:25 Super! dzięki :)

Scenariusz 68 - Toksyczne Wrzosowisko
W scenariuszu tym przed "pomieszczeniem" z drzewem jest mgła wojny, więc na początku odsłonięte jest wszystko poza tym jednym, gdyż mgła działa techniczne jak drzwi. Poruszają się wszystkie potwory na planszy (czyli z odkrytych pomieszczeń) które mają możliwość legalnego wykonania ruchu i istnieje hex z którego mogą wykonać atak do którego mają możliwość dojścia przy założeniu nieskończonego ruchu, niezależnie od linii wzroku. Polecam aplikację Gloomhaven scenerio viewer, można dzięki temu rozłożyć scenariusz z mniejszą ilością spojlerów :)
andymen
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2021, 10:06
Has thanked: 12 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: andymen »

Xisertus pisze: 04 kwie 2021, 19:40 To jest na 99% podniesienie dobrobytu o 1 punkt, a nie o 1 poziom.

Możesz wrzucić zdjęcie tej karty??

Co do poziomu, to tak, można podnieść poziom postaci do poziomu miasta podczas wizyty w Gloomhaven.
Oczywiście chodziło o punkt nie o poziom. Małe przeoczenie, a ogromna różnica :D
Czyli rozumiem, że w przypadku awansu postaci do poziomu miasta, ilość Punktów Doświadczenia postaci nie gra roli?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

andymen pisze: 05 kwie 2021, 02:11
Xisertus pisze: 04 kwie 2021, 19:40 To jest na 99% podniesienie dobrobytu o 1 punkt, a nie o 1 poziom.

Możesz wrzucić zdjęcie tej karty??

Co do poziomu, to tak, można podnieść poziom postaci do poziomu miasta podczas wizyty w Gloomhaven.
Oczywiście chodziło o punkt nie o poziom. Małe przeoczenie, a ogromna różnica :D
Czyli rozumiem, że w przypadku awansu postaci do poziomu miasta, ilość Punktów Doświadczenia postaci nie gra roli?
Nie gra roli. Jeżeli masz poziom dobrobytu np. 4, możesz w dowolnym momencie wizyty w mieście podnieść poziom postaci do 4, a jej punkty doświadczenia ustawiasz na 150 (czyli tyle ile wymagane jest na osiągnięcie tego poziomu)
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Kurcze blade ale ja jestem głupi. Źle grałem. Za każdy atak dystansowy robiłem niekorzyść. Męczyłem się jak diabli niepotrzebnie. Człowiek - cała życie się UcZy :)
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 06 kwie 2021, 16:47 Kurcze blade ale ja jestem głupi. Źle grałem. Za każdy atak dystansowy robiłem niekorzyść. Męczyłem się jak diabli niepotrzebnie. Człowiek - cała życie się UcZy :)
Niekorzyść przy ataku dystansowym jest tylko wtedy jeśli przynajmniej jeden wróg znajduje się na polu przylegającym do postaci atakującej dystansowo.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 06 kwie 2021, 22:01
dawidiq150 pisze: 06 kwie 2021, 16:47 Kurcze blade ale ja jestem głupi. Źle grałem. Za każdy atak dystansowy robiłem niekorzyść. Męczyłem się jak diabli niepotrzebnie. Człowiek - cała życie się UcZy :)
Niekorzyść przy ataku dystansowym jest tylko wtedy jeśli przynajmniej jeden wróg znajduje się na polu przylegającym do postaci atakującej dystansowo.
Jeśli atakujesz wiele pól atakiem dystansowym, w tym potwora na przyległym polu, to tylko tego potwora atakujesz z niekorzyścią, nie wszystkich. Każdy atak rozpatrywany jest indywidualnie i dla każdego określasz, czy potwór jest na przyległym polu czy nie i na podstawie tego czy atakujesz z niekorzyścią czy nie.
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Sprawdziłem w instrukcji i masz rację. Niekorzyść dotyczy tylko tego potwora, który jest w zwarciu dla atakującego na dystans.

Jak te zasady uciekają z głowy :roll:
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1164
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 348 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Propi »

Szybkie pytanie - czy jeśli zamiast akcji używam karty jako ruch/atak 2, to czy obowiązuje znaczek utracenia karty widoczny obok akcji, czy wrzucam ją na stos odrzuconych i mogę potem odzyskać podczas odpoczynku?
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Propi pisze: 08 kwie 2021, 20:57 Szybkie pytanie - czy jeśli zamiast akcji używam karty jako ruch/atak 2, to czy obowiązuje znaczek utracenia karty widoczny obok akcji, czy wrzucam ją na stos odrzuconych i mogę potem odzyskać podczas odpoczynku?
Nie obowiązuje, jeżeli używasz części karty jako akcji podstawowej (Ruch 2/ Atak 2), to po prostu trafia na stos kart odrzuconych.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Chciałem się spytać, jak to jest z przedmiotami, jest masa różnych przedmiotów a w instrukcji pisze, że przy 9 poziomie dobrobyty może zaledwie mieć w ofercie miasta do numeru 070. To te o numerach wyższych można jakoś kupić??? Czy to tylko tak jest w ramach zbierania skarbów albo wydarzeń miejskich i na szlaku???
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 09 kwie 2021, 17:26 Chciałem się spytać, jak to jest z przedmiotami, jest masa różnych przedmiotów a w instrukcji pisze, że przy 9 poziomie dobrobyty może zaledwie mieć w ofercie miasta do numeru 070. To te o numerach wyższych można jakoś kupić??? Czy to tylko tak jest w ramach zbierania skarbów albo wydarzeń miejskich i na szlaku???
Są one nagrodami za zadania podczas rozgrywania scenariuszy (skarby) i pewnie zdobywane podczas wydarzeń. Czyli tak, jak piszesz.
dawidiq150
Posty: 24
Rejestracja: 22 wrz 2016, 17:15

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: dawidiq150 »

Jak robicie ze wzmocnieniami kart? Przecież jakby nakleić na karty to się zniszczą i nie będzie można drugi raz grać. Myślę, że można na koszulki nalepić. Jak z tym robicie? Używacie koszulek?
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

dawidiq150 pisze: 13 kwie 2021, 20:51 Jak robicie ze wzmocnieniami kart? Przecież jakby nakleić na karty to się zniszczą i nie będzie można drugi raz grać. Myślę, że można na koszulki nalepić. Jak z tym robicie? Używacie koszulek?
Ja nie niszczę kart. Naklejam na koszulki i też jest za....e :mrgreen:
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

Jak gracie kiedy skończy się talia miejska lub na szlaku?/ Tasujecie ją ponownie, czy nie ma już dalej zdarzeń na szlaku i w mieście??
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 12:32 przez Xisertus, łącznie zmieniany 1 raz.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Xisertus pisze: 17 kwie 2021, 12:19 Jak gracie kiedy skończy się talia talii miejskiej i na szlaku?/ Tasujecie ją ponownie, czy nie ma już dalej zdarzeń na szlaku i w mieście??
One się nigdy nie kończą. Część wydarzeń wylatuje po rozpatrzenu, ale są takie, które są rozpatrywane i umieszczane na spodzie talii.
Ostatnio zmieniony 17 kwie 2021, 12:41 przez aeiou871, łącznie zmieniany 1 raz.
Xisertus
Posty: 72
Rejestracja: 11 gru 2020, 13:07
Has thanked: 10 times
Been thanked: 7 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Xisertus »

aeiou871 pisze: 17 kwie 2021, 12:28 One się nigdy nie kończą. Część wydarzeń wylatuje po rozpatrzenu, ale są takie, które są rozpatrywane i od razu są wtasowywane z powrotem do talii.
Tak myślałem, ale wolałem się upewnić. Dziekuję.
Void
Posty: 243
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 16 times
Been thanked: 103 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: Void »

aeiou871 pisze: 17 kwie 2021, 12:28
Xisertus pisze: 17 kwie 2021, 12:19 Jak gracie kiedy skończy się talia talii miejskiej i na szlaku?/ Tasujecie ją ponownie, czy nie ma już dalej zdarzeń na szlaku i w mieście??
One się nigdy nie kończą. Część wydarzeń wylatuje po rozpatrzenu, ale są takie, które są rozpatrywane i od razu są wtasowywane z powrotem do talii.
Mała poprawka, te które wracają do talii i nie są usuwane, umieszczane są na dnie talii a nie są tasowane :) Tasowanie talii wydarzeń następuje tylko gdy dodawana jest nowa karta np. po przejściu na emeryturę danej klasy po raz pierwszy.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven -zasady i pytania

Post autor: aeiou871 »

Void pisze: 17 kwie 2021, 12:40
aeiou871 pisze: 17 kwie 2021, 12:28
Xisertus pisze: 17 kwie 2021, 12:19 Jak gracie kiedy skończy się talia talii miejskiej i na szlaku?/ Tasujecie ją ponownie, czy nie ma już dalej zdarzeń na szlaku i w mieście??
One się nigdy nie kończą. Część wydarzeń wylatuje po rozpatrzenu, ale są takie, które są rozpatrywane i od razu są wtasowywane z powrotem do talii.
Mała poprawka, te które wracają do talii i nie są usuwane, umieszczane są na dnie talii a nie są tasowane :) Tasowanie talii wydarzeń następuje tylko gdy dodawana jest nowa karta np. po przejściu na emeryturę danej klasy po raz pierwszy.
Racja, edytowalem post, żeby nie wprowadzać w błąd. Dzięki.
ODPOWIEDZ