Czy warto kupić Scythe?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Czy warto kupić Scythe?

Post autor: magnetfix »

Hej.
Uwielbiam ciężkie gry euro takie jak Great Western Trail, Maracaibo, Barrage, Brass a ostatnio Praga Caput Regni.
Ale moją uwagę przykuwa też Scythe. Czy polecalibyscie tą grę? Dla mnie kluczowe jest aby gra wymagała myślenia, strategii a jej mechanika była dobrze dopracowana. Słyszałem wiele znakomitych opinii o Scythe też sporo narzekań np że gra nie jest zbalansowana lub że nie jest przeważa forma nad treścią.

Jednym słowem czy warto za 400 zł kupić Scythe dla kogoś kto jest fanem ciężkich euro? Będę grał we 2.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

magnetfix pisze: 27 mar 2021, 13:46 Hej.
Uwielbiam ciężkie gry euro takie jak Great Western Trail, Maracaibo, Barrage, Brass a ostatnio Praga Caput Regni.
Ale moją uwagę przykuwa też Scythe. Czy polecalibyscie tą grę? Dla mnie kluczowe jest aby gra wymagała myślenia, strategii a jej mechanika była dobrze dopracowana. Słyszałem wiele znakomitych opinii o Scythe też sporo narzekań np że gra nie jest zbalansowana lub że nie jest przeważa forma nad treścią.

Jednym słowem czy warto za 400 zł kupić Scythe dla kogoś kto jest fanem ciężkich euro? Będę grał we 2.
Scythe jest moim zdaniem kapitalną grą, moją ulubioną. Ale czy warto wydać 400zł aby grać w nią we 2 to bym nie powiedział. W tej cenie lepiej zainteresować się Star Wars Rebelia.

A jak ma to być euro to jest dużo tańszych gier działających bardzo dobrze na 2. Można np kupić Gaia Project za 260zł.
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: magnetfix »

Czyli na 2 osoby raczej nie polecasz?
Copercore
Posty: 39
Rejestracja: 15 mar 2020, 10:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 28 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Copercore »

Ja gram głównie na 2 osoby i bardzo polecam, ale na pewno nie za 400 zł.
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: mineralen »

magnetfix pisze: 27 mar 2021, 14:02 Czyli na 2 osoby raczej nie polecasz?
Wydaje mi się, że jest duża szansa, że się rozczarujesz.
Fojtu
Posty: 3389
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 560 times
Been thanked: 1266 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: Fojtu »

magnetfix pisze: 27 mar 2021, 13:46 Hej.
Uwielbiam ciężkie gry euro takie jak Great Western Trail, Maracaibo, Barrage, Brass a ostatnio Praga Caput Regni.
Ale moją uwagę przykuwa też Scythe. Czy polecalibyscie tą grę? Dla mnie kluczowe jest aby gra wymagała myślenia, strategii a jej mechanika była dobrze dopracowana. Słyszałem wiele znakomitych opinii o Scythe też sporo narzekań np że gra nie jest zbalansowana lub że nie jest przeważa forma nad treścią.

Jednym słowem czy warto za 400 zł kupić Scythe dla kogoś kto jest fanem ciężkich euro? Będę grał we 2.
Ja lubię euro tego typu i Scythe jest zbyt prosty i nudny. Do tego jest niewiele interakcji, na 2 osoby to już w ogóle jest luz na mapie. Stanowczo odradzam.
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 104
Rejestracja: 05 lip 2019, 18:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: kuchar »

Na 2 osoby musiałbyś sztucznie zmniejszyć mapę lub dodatkowo dopłacić do modularnej mapy... a finalnie w dalszym ciągu nie będzie to mózgożerne euro :)
Za 400 na 2 os faktycznie lepiej brać Rebelię, lub wyskrobać jeszcze kilka złociszy i po rabatach kupić jakiegoś Lacerdę (Lisboa, Vinhos lub cięższy On Mars).
Do listy dorzuciłbym jeszcze Anachrony, chociaż też lepiej na 3 niż na 2.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4119
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 271 times
Been thanked: 939 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: brazylianwisnia »

magnetfix pisze: 27 mar 2021, 13:46 Hej.
Uwielbiam ciężkie gry euro takie jak Great Western Trail, Maracaibo, Barrage, Brass a ostatnio Praga Caput Regni.
Ale moją uwagę przykuwa też Scythe. Czy polecalibyscie tą grę? Dla mnie kluczowe jest aby gra wymagała myślenia, strategii a jej mechanika była dobrze dopracowana. Słyszałem wiele znakomitych opinii o Scythe też sporo narzekań np że gra nie jest zbalansowana lub że nie jest przeważa forma nad treścią.

Jednym słowem czy warto za 400 zł kupić Scythe dla kogoś kto jest fanem ciężkich euro? Będę grał we 2.
Scythe jest fajny ale duzo lzejszy niz wymienione przez Ciebie gry. Jesli lubisz ciezkie gry to kup za ta kase Uczte dla Odyna(najlepiej z dodatkiem Norergowie), Pola Arle, Kanban, The Gallerist, Lisboa, Agricole, Tzolkin, Anachrony a jesli lubicie konfrontację to SW Rebelia. Kazda z tych gier jest na poziomie wymienionych przez Ciebie gier.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
magnetfix
Posty: 116
Rejestracja: 09 paź 2016, 21:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 18 times

Re: Scythe (Jamey Stegmaier)

Post autor: magnetfix »

Bardzo dziękuję za Wasze opinie. Rezygnuje z Scythe. Pozdrawiam
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy warto kupić Scythe?

Post autor: dudigracz »

A jak z trybem solo? Bo mnie przede wszystkim to interesuje. Warto kupić tę grę dla tego trybu? Oczywiście przewiduję, że z ludźmi też będę grał, ale rzadziej i w przyszłości. Jestem w grach planszowych nowy więc nie muszę mieć super ciężkiego euro, ale lubię łamigłówki itp. więc też nie chce żeby gra była zbyt łatwa. Rozważam właśnie obecnie trzy gry: Spirit Island, Scyth oraz Robinson Crusoe. Nie wiem co będzie dla mnie najlepsze. Teraz gram W Cooper Island i jest super. Zarówno poziom trudności jak i estetyka gry i cała otoczka. Scythe się trochę boję, bo cena. Nie chcę wtopić 400 zł. Spirit Island się trochę boję, bo poziom trudności a Robinsona Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, bo kompletnie nie wiem czego się spodziewać po tej grze. Wolę logiczne myślę i strategię zamiast przeżywania przygód a te scenariusze wyglądają właśnie na przygody bardziej niż łamigłówki. Co myślicie?
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Czy warto kupić Scythe?

Post autor: mineralen »

dudigracz pisze: 06 kwie 2021, 22:41 A jak z trybem solo? Bo mnie przede wszystkim to interesuje. Warto kupić tę grę dla tego trybu? Oczywiście przewiduję, że z ludźmi też będę grał, ale rzadziej i w przyszłości. Jestem w grach planszowych nowy więc nie muszę mieć super ciężkiego euro, ale lubię łamigłówki itp. więc też nie chce żeby gra była zbyt łatwa. Rozważam właśnie obecnie trzy gry: Spirit Island, Scyth oraz Robinson Crusoe. Nie wiem co będzie dla mnie najlepsze. Teraz gram W Cooper Island i jest super. Zarówno poziom trudności jak i estetyka gry i cała otoczka. Scythe się trochę boję, bo cena. Nie chcę wtopić 400 zł. Spirit Island się trochę boję, bo poziom trudności a Robinsona Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, bo kompletnie nie wiem czego się spodziewać po tej grze. Wolę logiczne myślę i strategię zamiast przeżywania przygód a te scenariusze wyglądają właśnie na przygody bardziej niż łamigłówki. Co myślicie?
Podtrzymuję swoją opinię. Nie warto. Już abstrahując od tego, że 400zł to drogo (ja kupiłem 2 lata temu za 240zł). Dla samego trybu solo niet. Kup Digital Edition na tablet/PC. A z wymienionych przez Ciebie polecam Spirit Island. Mam Spirit Island i Scythe i jak miałbym w coś grać solo na stole to zdecydowanie ten pierwszy. Spirit Island może i ma dużo zasad, ale w swojej podstawowej formie jest bardzo intuicyjny. Ogarniesz.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Czy warto kupić Scythe?

Post autor: mecenas »

dudigracz pisze: 06 kwie 2021, 22:41 A jak z trybem solo? Bo mnie przede wszystkim to interesuje. Warto kupić tę grę dla tego trybu? Oczywiście przewiduję, że z ludźmi też będę grał, ale rzadziej i w przyszłości. Jestem w grach planszowych nowy więc nie muszę mieć super ciężkiego euro, ale lubię łamigłówki itp. więc też nie chce żeby gra była zbyt łatwa. Rozważam właśnie obecnie trzy gry: Spirit Island, Scyth oraz Robinson Crusoe. Nie wiem co będzie dla mnie najlepsze. Teraz gram W Cooper Island i jest super. Zarówno poziom trudności jak i estetyka gry i cała otoczka. Scythe się trochę boję, bo cena. Nie chcę wtopić 400 zł. Spirit Island się trochę boję, bo poziom trudności a Robinsona Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, bo kompletnie nie wiem czego się spodziewać po tej grze. Wolę logiczne myślę i strategię zamiast przeżywania przygód a te scenariusze wyglądają właśnie na przygody bardziej niż łamigłówki. Co myślicie?
Solo Scythe jest bardzo dobre, jednak obsługa trybu solo nie jest do końca prosta, więc jako początkujący gracz nie wiem czy się nie odbijesz...
Dodatkowo, żeby lepiej gra działała to gra się z dwoma automami - wtedy jest przyjemnie i ciaśniej. Interfejs w wersji komputerowej nie jest na tyle super (pomimo powyższego polecenia), że spowodowała, że przestałem grę wyciągać do solo.
Z wymienionych gier na pewno też ten tytuł jest lepszy na większą liczbę graczy (optymalnie 4-5, na 2-3 pozostałe tytuły pewnie lepsze będą).
Wersja multi też na pewno jest najłatwiejsza do ogarnięcia z tych trzech. Instrukcja Robinsona nie należy do najprzyjemniejszych, a Spirit Island też jest specyficzną grą do nauki, choć wszystkie 3 tytuły zdecydowanie dobre.

Jeżeli wolisz logiczne myślenie i strategię, to Spirit Island może być lepszym wyborem, bo zapłacisz połowę tego co za Scythe, a sprzedaż na rynku wtórnym nie bedzie problem.
Scythe jednak swoje kosztuje i jeżeli masz możliwość proponowałbym spróbowanie tytułu u kogoś, czy ten rodzaj gry podpasuje.
dudigracz
Posty: 18
Rejestracja: 06 kwie 2021, 16:14
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy warto kupić Scythe?

Post autor: dudigracz »

mecenas pisze: 07 kwie 2021, 10:38 Solo Scythe jest bardzo dobre, jednak obsługa trybu solo nie jest do końca prosta, więc jako początkujący gracz nie wiem czy się nie odbijesz...
Jak dam 400 złotych za grę to będę grał aż się nauczę :), ale chyba jednak wezmę Spirit Island na początek. O Scythe pomyślę jeszcze.
ODPOWIEDZ