Osadnicy dla 5-6 osób

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Wojtek »

Czy ktoś ma wiedzę na temat zmian w zasadach Osadników po rozszerzeniu do 5/6 osób? Z tego co wyczytałem na BGG to jest dodana między kolejkami poszczególnych graczy Specjalna Faza Budowania w trakcie której każdy z graczy po kolei może coś wybudować lub kupić kartę. Z jednym zastrzeżeniem: podczas tej fazy nie można zakończyć gry! Mniemam, że trzeba poczekać do swojej kolejki i wtedy ogłasza się zwycięstwo no chyba, ze ktoś takiego o.m.c. zwycięzcę ubiegnie. Na tym zmiany by się kończyły - pomijam oczywistą kwestię rozbudowania planszy.
Czy to są oryginalne reguły?

Zamierzam połączyć dwie wersje podstawowe. Czy heksy wersji angielskiej i starej niemieckiej są takiej samej wielkości? Czy karty w angielskiej wersji nie są aby większe?
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Pierwsze slysze, aby byly inne reguly przy 5-6 graczach. Ja gram normalnie z dodatkiem w 5-6 osob i gra sie bardzo sympatycznie. Lacze wersje niemiecka z polska.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Wojtek
Posty: 145
Rejestracja: 02 lis 2005, 22:20
Lokalizacja: Opole
Been thanked: 1 time

Post autor: Wojtek »

Hmm, widocznie wymyślił taką regułę jakiś zfrustrowany gracz, któremu zbyt często dawał się we znaki skutek wyrzucenia 7.
Dziękuję
funky_kamyk
Posty: 22
Rejestracja: 04 lut 2006, 23:53

Post autor: funky_kamyk »

W przeciwieństwie do amerykańskich Settlersów, niemieccy Siedlerzy mają morze układane z kilku dużych kawałków, co mocno wydłuża prawidłowe ustawienie planszy z dodatkiem na 5-6 osób: trzeba się chwilę namęczyć, żeby np. nie wyszły 3 porty jeden obok drugiego.
No i te kolory i ohydne plastikowe figurki..

A jaka jest polska wersja? Elegancka i prosta jak edycja amerykańska, czy kiczowata jak drugie wydanie niemieckie?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

funky_kamyk pisze: No i te kolory i ohydne plastikowe figurki..

A jaka jest polska wersja? Elegancka i prosta jak edycja amerykańska, czy kiczowata jak drugie wydanie niemieckie?
:-)
Nie bede sie klocil, ale plastikowe figurki wydawaly mi sie ohydne do momentu gdy wzialem je do reki. Na zdjeciach sa brzydkie, w praniu rewelacyjne ;p
funky_kamyk
Posty: 22
Rejestracja: 04 lut 2006, 23:53

Post autor: funky_kamyk »

Tylko że te prostsze kształty dużo łatwiej odróżniać- domek to osada, domek z wieżyczką to miasto. A tu? Z daleka wyglądają tak samo. I te drogi- skrzyżowanie ślimaka z Wielkim Murem.. Nie mówiąc o kolorach dodatku dla 5-6 osób- całkiemzgniłozielony i dośćbrudnobrązowy.

Jasne, że się czepiam :D ale to fajna całkiem gra i szkoda niedopracowanych mz detali.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Filip z Lublina »

zamierzam kupić dodatek rozszerzający do osadników i mam jedno techniczne pytanie. czy przy grze w 5/6 osób gra nie staje się nieco bardziej chaotyczna a downtime trochę nieznośny? jak to się sprawdza w praktyce?
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Jacek_PL »

IMO gra zyskuje na tym dodatku, czy jest bardziej chaotyczna - nie wiem nigdy pod tym względem tego nie rozpatrywałem. Nie wiem czy dobrze rozumiem downtime, ale jeśli chodzi o czekanie na swoją kolejkę, to nie jest źle, a czasami nawet lepiej niż w oryginalne, bo pomiędzy turami innych graczy można budować i kupować karty. Innych specjalnych zasad nie ma więc dalej jest to ta sama dobra (lub zła) gra :)

Chociaż jeszcze coś mi się przypomniało, dochodzą dwa porty, jeden neutralny 3:1 i jeden "owczany" być może to ma jakiś wpływ na strategię gry.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: pikpol »

Przy zdyscyplinowanych graczach nie ma mowy o downtimie (a'propo ochrony języka polskiego może jakiś słownik by się przydał bo ,downtime, kingmakinng, geek, chyba nie są polskimi słowami). ostatnio graliśmy ze znajomymi w 6 i grę skończyliśmy po około 40 min.(ale my w standardzie gramy na zasady turniejowe by skrócić czas rozgrywki czyli mały domek duży domek, i 3 drogi) oczywiście nie można namawiać do bezsensownych wymian bo wtedy strasznie się tą grę wydłuży:).

Mam pytanko do początkowo opisanej zasady z dodatkowym budowaniem, na pudełku do polskiego dodatku tez jest ta zasada, czy ktoś próbował z nią grać, jak się sprawdza?? (my żeby ograniczyć oddawanie kart , gramy do 9 na ręku.)
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: cahir »

Zasada z dodatkową fazą budowania nie znalazła uznania wśród moich wspólgarczy, gdy pierwszy raz grałem w wersje rozbudowaną. Wprowadza dużozamieszania, a wymyślono ją chyba po to, żeby karty surowców nie pokończyły się zbyt szybko, bo tak istotnie sie stało po zrezygnowaniu z dodatkowej fazu\y budowania. Ale jest na to sposób , po prostu zdyscyplinowanie wspólgraczy by nie zostawiali sobei zasobów na nastepne tury, tylko budowali,- handlowali jak mają możliwośc, wtedy kart surowców zawsze starczy, a poza tym zawsze mozna dołozyc zestaw rezerwowy, który równiez dostaliśmy w pudełku.

Śmiesna sprawa z tym owczym portem, myslałem, że to jakiś błąd przedruku i powinien byc zwykły 3-1. CZemu akurat owce? najmniej potrzebne w grze więc mozna je eksportowac w wiekszych ilosciach :?:
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Filip z Lublina »

myślę, że ta zasada była wymyślona głównie jako zmniejszacz tego downtime'u. poza tym zbyt dużo może się wydarzyć w trakcie tych pięciu kolejek a przecież wpływ na grę poszczególnych graczy jest ważny. ta zasada zatem zwiększa moim zdaniem wpływ graczy na swoje losy i zmniejsza(choć pośrednio) losowość(jeśli można to tak nazwać). myślę, że to dobra zasada przy większym gronie.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: pikpol »

ale na moje ograniczy możliwości handlowania, przecież trzy razy dłużej będziesz sie zastanawiać czy dołożysz gościowi do domku gdy czekają go jeszcze 2 kolejki (a nuż wypadnie 7) a niżeli dasz mu szanse do rozbudowy w tej turze. Hm... trzeba będzie przemyśleć tą zasadę:(
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 19 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Filip z Lublina »

i popróbować...;P
Awatar użytkownika
Alex
Posty: 85
Rejestracja: 09 lip 2008, 16:51

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Alex »

cahir pisze:Zasada z dodatkową fazą budowania nie znalazła uznania wśród moich wspólgarczy, gdy pierwszy raz grałem w wersje rozbudowaną. Wprowadza dużozamieszania, a wymyślono ją chyba po to, żeby karty surowców nie pokończyły się zbyt szybko, bo tak istotnie sie stało po zrezygnowaniu z dodatkowej fazu\y budowania.
Dodatkowa faza budowania powstała po to, aby na późniejszych etapach gry, gracze nie mieli problemów z nadmiarem surowców, które musieli by wyrzucić przy wypadnięciu siódemki. We wszystkich elektronicznych edycjach osadników, faza sprawowała się bardzo dobrze - nie odnotowałem żadnego zamieszania. W wersję planszową zazwyczaj nie mam okazji grać w tak dużym gronie, ale myślę że też nie powinna sprawiać większych problemów - to tylko kwestia przyzwyczajenia.
kqh
Posty: 6
Rejestracja: 16 sty 2009, 19:06

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: kqh »

U nas przy graniu na 6 osób szybko zrezygnowaliśmy z dodatkowego budowania. Taka zasada rzeczywiście widniej w polskiej wersji, ale my ją traktujemy jedynie jako opcję. Dobrze się sprawdza jeśli gramy w sześcioro w żeglarzy, mimo, że jest trochę zamieszania. W wersjach elektronicznych rzeczywiście przebiega o wiele sprawniej.

Czasem uskuteczniamy wersję w grę bez handlu między graczami. Zmienia to początkową strategię, bo większość osób stara się postawić jeden z pierwszych domków w jakimś dobrym porcie.
Urodzona: kiedyś tam
Zmarła: kiedyś tam
starała się
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: charlie »

Hej, mam wątpliwość.
Mam od dawna podstawkę Osadników (wersja drewniana) i pomyślałem, żeby dokupić dodatek dla 5-6 graczy. Widzę, że jest on nadal w kilku sklepach i podejrzewam, że kiedyś się skończy (z powodu ekspansji plastikowej wersji). Czy żeby w 5-6 osób pograć jest jeszcze coś potrzebne czy tylko podstawka + właśnie przedmiotowy dodatek (dla jasności: o ten). Wiem, że od jakiegoś czasu jakieś dodatki chodzą za 2-3 stówki, a trochę się nie znam na tych wszystkich catanowych wydaniach. Może ktoś wyjaśnić? Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: Atamán »

charlie pisze:Czy żeby w 5-6 osób pograć jest jeszcze coś potrzebne czy tylko podstawka + właśnie przedmiotowy dodatek (dla jasności: o ten).
Tak, on wystarczy, ale nie sądzę, by w jakimkolwiek sklepie był jeszcze dostępny.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1000
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 53 times

Re: Osadnicy dla 5-6 osób

Post autor: charlie »

Atamán pisze:Tak, on wystarczy, ale nie sądzę, by w jakimkolwiek sklepie był jeszcze dostępny.
W kilku sklepach jest napisane, że na zamówienie/dłuższy okres dostawy. Chyba, że tak jest tylko napisane. Może to i lepiej dla mnie i mojego portfela :)
ODPOWIEDZ