Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
darekdawiec
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2022, 10:56
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: darekdawiec »

bogas pisze: 23 lip 2022, 11:56 W końcu udało się pożyczyć i zagrać, bo po bardzo pozytywnych opiniach, zachwytach i 1 miejscu w top10 gier z naturą w tle na Dice Tower, myślałem o graniu w gronie rodzinnym z dzieciakami. Gra jest super wydana i cudnie zilustrowana. Zasady też nie są przesadnie skomplikowane, a ich tłumaczenie idzie szybko i sprawnie. Tylko, że ta gra jest źle zaprojektowana, co trochę dziwi, bo po studio rebel można chyba oczekiwać czegoś więcej. No chyba, że ta gra miała być tak mega losowa. Jeśli tak to okej, ale wówczas dlaczego ona tak długo trwa jak na taaaaaaką losowość? Wg mnie brakuje tu paru prostych rozwiązań, które rebel powinien znać z innych gier. Jedynym mechanizmem próbującym ograniczyć losowość jest możliwość odrzucenia dwóch kart dla zignorowania jednego wymaganego symbolu. Tyle tylko, że za nim nie idzie żaden, który pozwalałby dobrać w ruchu więcej niż 1 kartę. Czyli jedna taka akcja w grze (odrzucenie 2 kart zamiast symbolu) plus akcja przy ognisku z zagraniem 2 kart i zostajemy z pustą ręką. Ostatnia akcja to już jest totalny fart albo niefart. Do tego mogą w kolumnie (np. E) leżeć 4 karty z tym samym symbolem i reguły nie reagują na taką sytuację. A wystarczyło wziąć rozwiązanie ze Wsiąść do pociągu czy Kaskadii i w takim przypadku wymienić karty lub dać wybór graczowi czy chce je wymienić. Spełnianie celów wokół ogniska to też loteria. Symbol orła i wilka, które pojawiają się dopiero z talią N to jest "na kogo wypadnie na tego bęc". Jak jesteś akurat pierwszy w 4 rundzie (po wymianie talii S na N) i akurat spasowały ci symbole na tych kartach to jesteś od razu do przodu. Losowość losowość, losowością pogania. Mam nadzieję, że szykowany dodatek to jest w części taka łatka_v1.0, która to naprawia. Będę trzymał kciuki żeby tak było.
przeciez nie jest tak, ze kazda gar ma ma nie byc losowa, nawet w twilight imperium masz kosci. Tutaj chodzi o to zebys odnalazl sie lepiej w tej losowosci niz inni gracze i sie do niej lepiej przygotowal minimalizujac ją. Dlatego musisz miec jak najwiecej symboli u siebie zeby moc reagowac na to co dochodzi i byc przygotowany na jak najwiecej opcji. Gra jest dobrze zaprojektowana tylko ty nie zrozumiales jej sedna :)
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: MaciekK5454 »

Gra może jest i losowa w opisany powyżej sposób, ale, przynajmniej u nas, wyniki są zaskakująco często zbliżone. Mam wrażenie, że bez względu na to co się wylosuje, właśnie ciężko być "do przodu" bo zawsze ten, komu nie podejdzie układ może ratować się krajobrazami. Co więcej, ikon jest akurat tyle, że w zasadzie zawsze czegoś brakuje i trzeba jakoś kombinować, czy poświęcić jakieś ruchy, żeby mieć wszystkie wymagane symbole, czy może jednak zaoszczędzić te ruchy, ale kupić jakąś słabszą kartę.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: bogas »

Nie przekonaliście mnie w ogóle, ale doceniam. Gra jest kwintesencją losowości niestety w najgorszym jej wydaniu.
pcyzm
Posty: 700
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 215 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: pcyzm »

bogas pisze: 23 lip 2022, 20:14 Nie przekonaliście mnie w ogóle, ale doceniam. Gra jest kwintesencją losowości niestety w najgorszym jej wydaniu.
Daleko jest od poziomu bycia kwintesencją losowości. Ja bym powiedział, że akurat w tym aspekcie jest dosyć wyważona, to znaczy jest jej tyle ile powinno być. Ale nawet nie chciałbym żeby była bardziej policzalna bo to nie tego typu gra gdzie to by się sprawdziło.
darekdawiec
Posty: 35
Rejestracja: 10 lip 2022, 10:56
Has thanked: 6 times
Been thanked: 15 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: darekdawiec »

bogas pisze: 23 lip 2022, 20:14 Nie przekonaliście mnie w ogóle, ale doceniam. Gra jest kwintesencją losowości niestety w najgorszym jej wydaniu.
nikt cie nie chcial przekonywac, sam musisz zrozumiec jak bardzo sie mylisz grajac w to jeszcze raz
Lamper
Posty: 62
Rejestracja: 21 mar 2021, 17:32
Has thanked: 47 times
Been thanked: 9 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: Lamper »

bogas pisze: 23 lip 2022, 20:14 Nie przekonaliście mnie w ogóle, ale doceniam. Gra jest kwintesencją losowości niestety w najgorszym jej wydaniu.
Jeszcze tylko zapytam na ile osób grałeś? wg mnie gra działa najlepiej na 2 osoby, na 3 osoby można jeszcze na zagrać a na 4 to istna katorga. Strasznie uwielbiam tą grę, i sporo partii zagrałem ale od jakiegoś czasu tylko na dwóch graczy, nikt mnie nie na mówi na większe grono.
Kal-El83
Posty: 1152
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 243 times
Been thanked: 135 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: Kal-El83 »

Mnie losowość w tej grze „boli” w rozgrywce 2-osobowej. Przy komplecie graczy wbrew pozorom gra się lepiej. Mimo że zaplanowanie wzięcia czegoś z wystawki jest średnio moźliwe, to przy takim przemiale kart zawsze się ciś znajdzie. A i ognisko jest sensowniejsze, bo i więcej możliwości i można coś zaplanować.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: bogas »

darekdawiec pisze: 23 lip 2022, 21:34 nikt cie nie chcial przekonywac, sam musisz zrozumiec jak bardzo sie mylisz grajac w to jeszcze raz
Grałem 2 razy i więcej nie zamierzam.
Lamper pisze: 23 lip 2022, 22:08 Jeszcze tylko zapytam na ile osób grałeś?
Raz w 3 osoby i raz w 2 osoby. Wrażenia praktycznie takie same.
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: dave20_ »

Ja tę grę bardzo lubię. Graliśmy w różnym składzie od 2 do 4 osób. :) Nie mogę się doczekać dodatku...
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: tomp »

Wg mnie ta gra nie jest dla osób, które nie mają doświadczenia w operacyjnym działaniu. Nie mam, żadnych twardych analiz tylko moje obserwacje na postawie osób z mojego otoczenia. Osoby, które w miarę dobrze radzą sobie z zaplanowaniem 2-3 ruchów naprzód, totalnie wymiękają i gubią się przy tej grze (i innych podobnych), gdzie decyzja o wyborze jest na zasadzie "tu i teraz". Takie operacyjnie podejście nie jest dla nich. Może macie podobne obserwacje?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: dave20_ »

Na FB, na stronie Planszowych Newsów wrzucono oto to zdjęcia. Trzeba przyznać, że dodatek wyglada zacnie :)

Juz się nie mogę doczekać 8)


Obrazek
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: kurdzio »

Oj będzie grane w jesienne wieczory :) widzę nowy rodzaj wodnego podłoża na kartach, a grafiki oczywiście nie ustępują podstawce. Ciekawy jestem działania nowej planszy, która także ma wcięcia na żetony ale układ kart już jest trochę inny.
Czekamy 8)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: tomekmani3k »

Duża ta nowa plansza. Kształt jednej z krawędzi pasuje do ogniska więc pewnie będą połączone. Żeby tylko gra nie straciła na czytelności bo w podstawce fajne było to że wystarczyło widzieć mały kawałek stołu żeby móc ogarnąć najważniejsze elementy dla każdego gracza czyli karty na planszy.
pcyzm
Posty: 700
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 215 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: pcyzm »

tomekmani3k pisze: 07 sie 2022, 11:20 Duża ta nowa plansza. Kształt jednej z krawędzi pasuje do ogniska więc pewnie będą połączone.
Tu już by się przydało wydać jakąś oficjalną matę uwzględniającą wodny dodatek.
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: dave20_ »

Przedsprzedaż dodatku ruszyła. Premiera 21.09.2022 r. :)

Cena całkiem spoko 119,00 zł :)

https://www.rebel.pl/gry-planszowe/laka ... 09149.html
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: kurdzio »

Szkoda że karta promo to Wielka Stopa którą już mam, liczyłem na tę foczkę od Dice Tower :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
pcyzm
Posty: 700
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 215 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: pcyzm »

kurdzio pisze: 06 wrz 2022, 10:47 Szkoda że karta promo to Wielka Stopa którą już mam, liczyłem na tę foczkę od Dice Tower :)
W wątku o planie wydawniczym zadałem właśnie o to pytanie bo ta promka miała/ma być dostępna w III/IV kwartale tego roku i zakładałem, że właśnie przy okazji premiery tego dodatku (tematycznie by pasowało).
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: kurdzio »

Przeczytałem instrukcje do dodatku i jeśli dla kogoś w podstawce rotacja kart była za mała, to dzięki bonusom z nowej planszy będziemy więcej kart dobierać na rękę i co oczywiste więcej ich zagrywać na swojej łące. Podoba mi się to że karty z planszy głównej i karty z planszy z dodatku zostają wymienione w innych rundach, pozwoli to zachować dynamikę rozgrywki. Punktacja na koniec będzie wyższa, gra będzie nieco dłuższa, ale zdecydowanie nie uważam to za problemy. Jeśli ktoś lubi Łąkę to dostanie więcej dobrego z podstawki w podobnej odsłonie, a dodatek raczej nie zawiedzie :)
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
pcyzm
Posty: 700
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 210 times
Been thanked: 215 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: pcyzm »

kurdzio pisze: 08 wrz 2022, 17:57 Jeśli ktoś lubi Łąkę to dostanie więcej dobrego z podstawki w podobnej odsłonie, a dodatek raczej nie zawiedzie :)
Też się zapoznałem z instrukcją i jestem pozytywnie zaakoczony zawartością. To nie jest tylko jakiś tam dodatkowy zestaw kart z kilkoma regułami, ale odnoszę wrażenie, że gra razem z dodatkiem przeniesie ją na nieco wyższy poziom trudności czy też głębi rozgrywki. Widziałem głosy krytykującę cenę (niewiele więcej dokładając można mieć podstawkę), ale to w żadnym wypadku nie jest skok na kasę.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2801
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: bogas »

kurdzio pisze: 08 wrz 2022, 17:57 Przeczytałem instrukcje do dodatku i jeśli dla kogoś w podstawce rotacja kart była za mała, to dzięki bonusom z nowej planszy będziemy więcej kart dobierać na rękę i co oczywiste więcej ich zagrywać na swojej łące.
No i super, bo tego w tej grze brakowało i to mocno. Mam nadzieję, że na Planszówkach w Spodku będzie można sprawdzić samemu jak to wyszło w praktyce.
dave20_
Posty: 56
Rejestracja: 18 sie 2021, 18:43
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: dave20_ »

Właśnie przyszło mi powiadomienie, że dodatek został wysłany :D
Będzie trochę szybciej 8)

Teraz mnie oświeciło, że dziś jest 20.09! Źle spojrzałem na kalendarz, myślałem że jest 15.09 :shock: :lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2022, 18:11 przez dave20_, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2104
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 434 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: tomp »

dave20_ pisze: 20 wrz 2022, 18:04 Właśnie przyszło mi powiadomienie, że dodatek został wysłany :D
Będzie trochę szybciej 8)
Daj znać pierwszych wrażeń. Też zamówiłem, ale już wiem, że gra wyląduje na półce wstydu.
Jestem ciekawy jak cały ten wyścig po wodzie się sprawuje.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: MaciekK5454 »

Dobra, dodatek w moich rękach, nawet zakoszulkowany.

Wszystko w najlepszej jakości i wyglądzie, żetony wyskakują łatwo i bezproblemowo.

Natomiast mam dwa bardzo delikatne rozczarowania niestety.

1. Dodatek nie wejdzie niestety do insertu pudełka podstawki. Nie byłoby to problemem, gdyby nie to, że dodatkowy, piąty podajnik na karty po złożeniu nie wchodzi (sic!) do pudełka dodatku. Więc albo wywalamy oryginalny insert i wszystko hula po pudełku podstawki, albo przechowujemy nowy podajnik poza pudełkami, albo też składamy i rozkładamy podajnik za każdym razem, co mnie się osobiście niezbyt podoba. Albo też czekamy na jakiś insert firm trzecich - trochę szkoda, bo jednak wkładka do podstawki jest bardzo przemyślana, elegancka i praktyczna.

EDiT: drugi punkt nieaktualny, zakręciłem się ;)

Poza tym, wszystko wygląda naprawdę świetnie.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: kurdzio »

MaciekK5454 pisze: 27 wrz 2022, 16:26 1. Dodatek nie wejdzie niestety do insertu pudełka podstawki. Nie byłoby to problemem, gdyby nie to, że dodatkowy, piąty podajnik na karty po złożeniu nie wchodzi (sic!) do pudełka dodatku. Więc albo wywalamy oryginalny insert i wszystko hula po pudełku podstawki, albo przechowujemy nowy podajnik poza pudełkami, albo też składamy i rozkładamy podajnik za każdym razem, co mnie się osobiście niezbyt podoba. Albo też czekamy na jakiś insert firm trzecich - trochę szkoda, bo jednak wkładka do podstawki jest bardzo przemyślana, elegancka i praktyczna.
Mnie się udało wsadzić sam podajnik z dodatku do pudła od podstawki, później wrzucę zdjęcie jak to rozlokowałem. Mimo wszystko nie jestem fanem takich rozwiązań na pół gwizdka, wystarczyło dać głębsze/szersze otwory w wyprasce i by było w porządku.

Co do rozgrywki, na razie zagraliśmy 1 partie na spokojnym nurcie, jak zagramy na drugiej stronie planszy to opisze swoje wrażenia.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
tomekmani3k
Posty: 600
Rejestracja: 29 lip 2015, 19:26
Has thanked: 59 times
Been thanked: 144 times

Re: Łąka / Meadow (Klemens Kalicki)

Post autor: tomekmani3k »

Też nie mogłem zrozumieć kto wymyślił ten podajnik, który nigdzie nie pasuje. Rozkładanie i składanie nie wróży mu długiego życia.

Ale mam inne pytanie. Jak układacie plansze na stole? Podstawka była ekstra bo nawet grając w 4 osoby każdy widział planszę z kartami. Z dodatkiem, grając nawet w 2 osoby, jeden gracz miał zdecydowanie trudniej żeby wygodnie przeglądać karty.
ODPOWIEDZ