Greed / Szmal (Donald X. Vaccarino)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Mikele »

sztefyn pisze:
Mikele pisze:Ktoś wie, jaki rozmiar mają karty w polskiej wersji?
57,5 x 89 mm.
Dzięki wielkie.
Mam jeszcze jedno pytanie - ile mniej więcej jest kart kasy?
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: sztefyn »

Mikele pisze:
sztefyn pisze:
Mikele pisze:Ktoś wie, jaki rozmiar mają karty w polskiej wersji?
57,5 x 89 mm.
Dzięki wielkie.
Mam jeszcze jedno pytanie - ile mniej więcej jest kart kasy?
Kart samych pieniędzy jest 85.
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 85 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Consolamentum »

Szanowni gracze, czy Ci którzy mają już kilka partii za sobą mogą wypowiedzieć się w kwestii grywalności na dwie osoby? Chodzi to sprawnie czy lepiej dla gry jakby zaczynała się od 3 graczy? Chłopaki z Melanżowni wspominali, że przy dwóch robi się bardziej strategiczna. Jak to czujecie?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 647 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: pan_satyros »

Consolamentum pisze:Szanowni gracze, czy Ci którzy mają już kilka partii za sobą mogą wypowiedzieć się w kwestii grywalności na dwie osoby? Chodzi to sprawnie czy lepiej dla gry jakby zaczynała się od 3 graczy? Chłopaki z Melanżowni wspominali, że przy dwóch robi się bardziej strategiczna. Jak to czujecie?
Zgadza się. Przy 2 osobach trzeba równie mocno baczyć co bierzemy, a co zostawiamy naszemu przeciwnikowi, jednak z racji tylko dwóch talii w obrocie oraz faktu, że topnieją zaledwie po jednej karcie na rundę, można nieco więcej zaplanować w przód. Nam bardzo się na 2 osoby podoba. Dawno w tak krótką i klarowną karciankę nie graliśmy.
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 15 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: evrard »

Consolamentum pisze:Szanowni gracze, czy Ci którzy mają już kilka partii za sobą mogą wypowiedzieć się w kwestii grywalności na dwie osoby? Chodzi to sprawnie czy lepiej dla gry jakby zaczynała się od 3 graczy? Chłopaki z Melanżowni wspominali, że przy dwóch robi się bardziej strategiczna. Jak to czujecie?
Ano robi się bardziej strategiczna. 24 karty w grze. Od razu widzisz 12. Po pierwszej zamianie znasz 23 z 24 kart więc masz tylko jedną niewiadomą. Gracze naprawdę szybko dochodzą do wniosku co mniej więcej kombinuje drugi gracz i pojawia się dylemat: brać karty pod moją strategie, czy zabrać coś co popsuje szyk przeciwnika. Generalnie bardzo polecam na 2 osoby: mniej losowo i więcej myślenia. To po prostu nieco inna gra niż na 5 ale ciągle tak samo świetna. Na 2 osoby ma tylko jedną wadę: raz na kilka, kilkanaście partii podejdą takie karty, że nic nie ugracie. 2 osobowo zagrałem 10-12 partii i raz ugrałem 55 tys, a moja lepsza połówka 80. I to są jedyne wyniki poniżej 100 tys w grach 2 osobowych. Podsumowując: świetna gra na dwie osoby ale czas od czasu statystyka wymusi słabszą partie.
Awatar użytkownika
Consolamentum
Posty: 70
Rejestracja: 20 lis 2012, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 85 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Consolamentum »

Wielkie dzięki Panowie! :wink: Wasze głosy pozwoliły mi dobrze to sobie wyobrazić. Mam wrażenie, że ten styl grania przypomina w duchu trochę 2 osobową Cytadelę tylko jest fajniej.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: powermilk »

Na Gramy zagrałem w Szmal 3 razy. Spodobała mi się gra na tyle mocno, że zaopatrzyłem się w własny egzemplarz. Proste zasady, które tłumaczy się nie dłużej niż 5 minut, a kombinowana sporo. Szuka się najlepszych połączeń między kartami, zastanawia się czy warto wybrać tę kartę czy może jednak przekazać dalej i liczyć, że do nas wróci. Polecam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Greed - czyli nowy Vaccarino + interakcja + 7 wonders

Post autor: Bea »

Vester pisze:W końcu zagrałem. Kapitalny chwiler, szybki i świetny dla 2 graczy. Każda partyjka ułożyła się inaczej, czyli regrywalność jest na wysokim poziomie. Kto lubi 7 cudów i karciane kombosy powinien nabyć w te pędy. 8/10
Ja lubię, dlatego wypróbowałam Szmal. Gra niczego sobie, przypuszczam, że zyskuje po bliższym poznaniu kart, ale... W moim odczuciu jest zbyt podobna do 7 Cudów i Pór Roku razem wziętych, w związku z tym, nie wiem, czy warto kupować kolejna podobną grę. Może jak się trafi jakaś okazja?
Ostatnio zmieniony 16 cze 2015, 15:04 przez Bea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Vester »

Próg wejscia w 7 cudów jest wyższy zdecydowanie, bo trzeba ogarnąć więcej niuansów. Poza tym, pozostaje kwestia lubienia draftu. Jesli czujesz tę mechanikę, a chcesz mieć coś szybkiego w kolekcji, śmiało kupuj i Szmal, i Fairy Tale (nowe wydanie koniecznie).
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Baartoszz »

Vester pisze:Próg wejscia w 7 cudów jest wyższy zdecydowanie, bo trzeba ogarnąć więcej niuansów. Poza tym, pozostaje kwestia lubienia draftu.
Ja bym powiedział, że próg wejścia jest podobny, ale w 7W nieznajomość gry bardziej Cię zmęczy, bo w trzeciej erze zobaczysz te wszystkie fajne karty, na które Cię nie stać, zobaczysz jak przeciwnicy złoją Cię militarnie, zobaczysz, że masz wszystkiego mało. Natomiast w Szmalu po prostu na koniec gry się okaże, że masz mniej szmalu, czego też w trakcie nie zobaczysz, bo nie zarabia się liniowo, a że koszty i wymagania nie rosną w trakcie gry, to już na początku wiesz czego się spodziewać. Dlatego stopień trudności określam na podobny, a jedynie poziom zaskoczenia nowicjusza na niższy.
Bea pisze:W moim odczuciu jest zbyt podobna do 7 Cudów i Pór Roku razem wziętych, w związku z tym, nie wiem, czy warto kupować kolejna podobną grę.
Oj warto, mam cały komplet 7W i się ze Szmalem nie gryzie, a poza tym krótszy setup pozwala na szybką partię jak nie ma za dużo czasu.

No to skomentowawszy* zapraszam do udziału w konkursie ;) Do wygrania Szmal!

Szmal - Konkurs!
Obrazek
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube


*czy nie uważacie, że imiesłowy uprzednie wyginęły niesłusznie?
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Vester »

Próg wejścia imho jest różny. Szmal wytłumaczę w kilka minut i wio. W 7 cudach trwa to dłużej, a przez całą pierwszą partię muszę objaśniać karty, albo wszyscy siedzą z nosem w instrukcji. Nie daj Bóg dorzucę dodatki - a liderów zechcę dorzucić, jak nic! :)

Dlatego w 7W gram rzadziej niż bym chciał. Gra jest sprofilowana jako familijna i tak jest w istocie, ale trzeba w nią włożyć, aby wyjąć.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 666
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 152 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Tyrek »

Zagraliśmy kilka razy. Głównie w dwie osoby, raz w trzy. W każdym z tych wariantów jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Chyba jedna z lepszych "małych" gier jakie wpadły mi w ręce w ostatnim czasie. Karty się bardzo fajnie potrafią kleić. Trzeba trochę pogłówkować jak, z tego co mamy możliwość zebrać, zrobić fajnie działające kombo. Nie wiem co będzie jak ogramy większość kombinacji - ale do tego raczej daleka droga :) Moje pierwsze wrażenie po przeglądnięciu kart po rozpakowaniu było sceptyczne... karty o prostym działaniu nie ujawniają na początku jakiś niesamowitych synergii. W trakcie gry jest zupełnie inaczej, gwarantuję :) Moim zdaniem warto, przy kodach rabatowych i innych przecenach to już w ogóle koniecznie :)
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Christoforos »

I jeszcze debiut recenzencki Grześka na BT
http://boardtime.pl/2015/06/szmal-czyli ... enzja.html
Awatar użytkownika
Jarzab
Posty: 174
Rejestracja: 19 mar 2011, 21:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Jarzab »

Gra dobrze chodzi zarówno na 2 jak i 5 osób. Co do gry na dwie osoby, to mam jednak pewną wątpliwość - pomimo tego, że jak pisano wcześniej ma się większą kontrolę, to z racji tego, że w grze są tylko 24 karty z 80 zdarzają się partie, gdzie jest więcej niż kilka kart, których po prostu nie możemy zagrać ze względu na wymagania i niemożliwość ich wypełnienia. Na 2 osoby grało się fajnie, ale moim zdaniem Szmal daje najwięcej radości w zestawieniu 3+. W mojej grupie bardzo się spodobała i zostaje na dłużej.
Moje gry
3trolle.pl - 6%
Mepel.pl - 5%
Awatar użytkownika
Assaultmarine
Posty: 188
Rejestracja: 30 lis 2012, 21:55
Lokalizacja: Warszawa/Marki

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Assaultmarine »

Grając w Greed jeszcze ani razu nie zdarzyło się nam żeby jakiejś karty nie dało się zagrać z całą dostępną pulą, ale często po 1 obrocie już takich kart jest kilka - i to jest OK ktos odcina dostęp do kart żeby je później drafcić - mam jednak pytanie czy przy 2 osobach (grałem tylko w 4 w weekend będziemy grać w 3) jest szansa na brak kart, które można wystawić za darmo w puli? Tzn na pustą grę?
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Baartoszz »

A to ciekawe pytanie, muszę to sprawdzić :-)

Sent from my Androminion console
Awatar użytkownika
Baartoszz
Posty: 836
Rejestracja: 27 sty 2010, 13:35
Lokalizacja: Komorów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Baartoszz »

Sprawdzone, da radę nawet w 3 osoby ;)
Acownik
Posty: 151
Rejestracja: 28 sie 2015, 19:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 5 times

Re: Szmal (Greed) - czyli nowy Vaccarino + interakcja+ 7 won

Post autor: Acownik »

Czy jest gdzieś w Sieci dostępna lista wszystkich kart po angielsku? Nie mogę nic takiego znaleźć, a chciałbym na forum BGG podpytać o pewne zależności między niektórymi kartami. Bez znajomości angielskich oryginałów nie dam rady. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4674
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1986 times

Re: Szmal (Greed)

Post autor: warlock »

Zagrałem wczoraj pierwszą partyjkę na 4 osoby i kurczę, jaka to jest fajna gra draftowa :D. Klimat i setting są świetne i odczuwalne podczas rozgrywki. Bardzo podoba mi się ten drobny twist mechaniczny związany z rezerwacją małej puli kart z nieustannie krążących rąk. Pozwala to zaplanować jakieś zagrania ofensywne/defensywne, "wyłowić" z obiegu karty, których nie chcemy dać rywalom (a których wcale nie chcemy sami zagrać) - fani hate-draftingu znajdą tu coś dla siebie ;). Biorąc pod uwagę, że na rynku wtórnym ta gra chodzi za 30-35 zł, żal nie sprawdzić. ;) Jest budowa silniczka, są kombosy, jest ryzyko, trochę negatywnej interakcji. Naprawdę spoko giera :D.

Obrazek
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 363
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 125 times
Been thanked: 79 times

Re: Szmal (Greed)

Post autor: eltadziko »

Tez ja bardzo lubię, uważam, że jest bardzo niedoceniona :)
Niestety zazwyczaj gram albo w dwie osoby, albo w większym gronie, ale wtedy w większe gry, więc bardzo rzadko mam okazję w nią zagrać :(
ODPOWIEDZ