(Gdańsk) Spotkania we Wrzeszczu (poniedziałek/Graciarnia - chwilowo Krolm)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

mam prośbę nie zaczynajcie długich sucharów beze mnie! będę między 18.00 a 19.00
Awatar użytkownika
Dr Bobaz
Posty: 437
Rejestracja: 10 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Gdynia

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Dr Bobaz »

A mnie dziś nie będzie.
Gabi mam nadzieję że teraz będziecie częstszymi gośćmi, bo muszę wam oddać colt express:)

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Embrace Eternity!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Valarus »

mitbol pisze:To może Ds dziś? :-D

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka
Mnie nie bedzie dzisiaj.
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mitbol »

Uuuuu aaaaaa :-(
anatolina
Posty: 540
Rejestracja: 26 sty 2012, 14:51
Has thanked: 1 time

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: anatolina »

Daj człowiekowi żyć.
On się jutro żeni!
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mitbol »

Uuuuu aaaaa x zylion :-P
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: poket »

anatolina pisze:Daj człowiekowi żyć.
On się jutro żeni!
Dlatego powinien przyjśc się napić :) Nie mogłem się powstrzymać.

Ja się "przyturlam" ok 22 na Rolla ftg.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

Wczorajsze spotkanie rozpoczęło się zebraniem przed pubem w oczekiwaniu na otwarcie.
Na start zagraliśmy w Evolution, czyli zmienioną wersję karcianki Ewolucje. Jest inaczej, ale czy lepiej to nie wiem. Niektóre wprowadzone mechanizmy mi się podobają inne nie koniecznie, więc w sumie wychodzi podobnie.
Po zakończonej partii nastąpił ogromny paraliż decyzyjny spowodowany zbyt dużą ilością gier na stole. Wybór 2 gier i podzielenie się na 2 zespoły był nie lada wyzwaniem ;)
Ostatecznie zagraliśmy w Hansa Teutonica i Alchemików. Ja czułem się jakbym walił głową w mur. Czego bym nie zmieszał czy podejrzał, zawsze wychodziła mi ta sama mikstura, oczywiście niezbyt pozytywna gdy się ją testuje na sobie (czerwony minus potrafiłem zrobić ze wszystkiego). Szczęścia w dobieranych składnikach też za dużo nie miałem, więc mistrzem alchemii nie byłem. Mimo wszystko gdyby nie końcowa pomyłka to wynik byłby bardzo zbliżony do liderów, więc nie wyszło najgorzej.
Gdy już wszyscy wychodzili zjawił się Poket i być może zagrał w coś z Wolfem...
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

ja z obawy przed milionem zasad nie skusiłem się na Alchemików i wybrałem Hansę. Pewnie Wolf się nie zgodzi ale jak dla mnie ta gra jest podobna do Terry. Nie dziwi mnie że ktoś kto jest fanatycznym wyznawcą Terry bardzo lubi też Hansę. :)

Terra ma bardziej elegancką i przejrzystą mechanikę, Hansa jest nieco nieintuicyjna i przekombinowana (np. ten Konigsberg!). Nie zostanę fanem żadnej z tych gier ale lubię je obie i czasem dam się namówić aby zagrać.

Wczoraj niepodzielnie rządziły eurosy, było trochę powrotów po nieobecności (w tym i ja). Liczę na to że regularniej będziemy się spotykać.
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

Zapomniałem o propozycji spotkania się w przyszłym tygodniu w bardziej zacisznym miejscu. Ja zaproponowałem Table Top Cafe (http://www.tabletopcafe.pl). Kafejka jest nastawiona na planszówkowiczów więc jest wszystko co powinno być. Nie ma piwa ale za to są koktajle, kawa, herbata, przeróżne słodkości i trochę innych dań. Co wy na to, ktoś się pisze na taki eksperyment?

ps. oczywiście na Polufkę się nie obrażamy :)
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

mnowaczy pisze:Zapomniałem o propozycji spotkania się w przyszłym tygodniu w bardziej zacisznym miejscu. Ja zaproponowałem Table Top Cafe (http://www.tabletopcafe.pl). Kafejka jest nastawiona na planszówkowiczów więc jest wszystko co powinno być. Nie ma piwa ale za to są koktajle, kawa, herbata, przeróżne słodkości i trochę innych dań. Co wy na to, ktoś się pisze na taki eksperyment?

ps. oczywiście na Polufkę się nie obrażamy :)
chyba Ciebie też zmęczył ten łomot :) ja grałem w tym tygodniu w Polufce dwa razy i dwa razy męczyłem się z powodu mocnej i głośnej muzyki. Szczególnie przy tłumaczeniu zasad było to męczące. Trzeba przyznać że kolega za barem ściszył trochę muzykę gdy prosiliśmy, nie można powiedzieć że nic nie zrobił.

Ja myślę że trzeba Kazika poprosić aby w czwartki było spokojniej. Raz tą nową kafejkę możemy spróbować no ale zostaniemy chyba jednak w Polufce? :)
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: poket »

Może i miejsce ciche ale otwarte mają tylko do 21 !!!
To żeby zagrać w Alchemików będziesz musiał o 16 rozkładać bo o 20:30 pani powie że zaraz zamykają.

Miałem doświadczenie w Białymstoku z podobną knajpką gdzie nie było alkoholu tylko ciastka,kawa , koktajle itp.
Poza tym że małe stoły to obsługa już od 21 uczulała że o 22:30 zamykają bez możliwości przeciągnięcia nawet kilka minut. Przez to nie dograliśmy kilka gier.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

Hańcza nie wiem czy to ta gra przy głośniku tak zadziałała czy o co chodzi, ale wyciągasz przedziwne wnioski.

1.) Zasady - powiedziałbym że Hansa jako system ma stosunkowo proste zasady i bazuje tutaj na tym, że miałem okazję zagrać w tą grę z ludźmi zupełnie w planszówkach nowymi i pomimo, że mistrzem tłumaczenia zasad nie jestem (od tego jest pan doktor Kajetan - pozdrawiamy ;)) to partia raz że przebiegła bardzo sprawnie, a dwa że jeszcze stwierdzili, że gra mogłaby być dłuższa. Także raczej dziwi mnie opinia starego wyjadacza, że są skomplikowane, no chociaż fakt że graliśmy na planszy z dodatku, która trochę zasad dodatkowych dodaje. Nie mniej jednak i tak kluczem gry jest 5 podstawowych akcji, a reszta to już specyfika planszy i punktacji, więc podstawowe zasady powiedziałbym, że są na prawdę proste. Zasady Terry jak bardzo przejrzyste i eleganckie by nie były to są jednak wyraźnie bardziej rozbudowane od HT, więc to też dziwne porównanie, mam wrażenie że jak byśmy zagrali w Roll to byś dzisiaj pisał, że to taka bardziej skomplikowana wersja Race for the Galaxy :P, a gdybyś nie znał Terry i wczoraj tłumaczyłbym ją po raz pierwszy, to byś stwierdził że to jakiś potwór pod względem zasad :P.

2.) Mechanika - tutaj ponownie się nie zgodzę, jeżeli chodzi o podobieństwo do Terry, bo widzisz moja kolekcja gier jest wyjątkowo mała, po ostatnich sprzedażach zostało mi 6 gier i Hansa została w mojej kolekcji m.in. dlatego, że jest wyraźnie inna niż Terra (oczywiście innym powodem jest to, że uważam ją za fenomenalną grę). Zresztą szczerze nie rozumiem w czym HT i TM miałyby być podobne skoro realizują wyraźnie inne podejście, gdzie TM jest grą dużo bardziej skomplikowaną "w głąb" (długofalowe planowanie), a HT z kolei "w szerz" (taktyczne decyzje i ciągłe reakcje na zagrania przeciwników). Indywidualne mechaniki też są zupełnie inne, no po prostu kompletnie różne gry. Jedyne podobieństwo, że w jednej i drugiej masz plansze gracza, z której coś zdejmujesz, ale na takiej zasadzie to Eclipse jest podobny do obu tych gier :P.

Ogólnie sądziłem, że to będzie idealna gra dla Ciebie z uwagi na rewelacyjnie zrealizowaną interakcję, a zamiast dyskutować o mechanice czy strategii zaserwowałeś nam taki planszówkowy odpowiednik kryzysu wieku średniego - czujesz się jak młody gracz i chciałbyś tylko takie lekkie i łatwe tytuły bez zobowiązań ;). A ja mówię hola! Chcemy z powrotem naszego Hańczę wyjadacza - przypomnij sobie jak siedziałeś kilka godzin z arkuszem kalkulacyjnym grając w takie wynalazki jak Space Empires 4x, a teraz niby wszystko za trudne, za skomplikowane i nieintuicyjne :P.


Ps. Ewidentnie jesteśmy najgorszą grupą klientów :P, przychodzą, wybrzydzają i jeszcze spiskują o innych lokalach w temacie Polufkowym ;).
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

Wolf chyba nie do końca mnie zrozumiałeś. Ja myślę że zarówno Terra jak i Hansa to są dobre gry. Oceniam je na bgg na 9/10 i 8/10 i chętnie jeszcze w nie zagram. Fanem nie będę gdyż to nie do końca mój ulubiony rodzaj gier. Nie pasuje mi przykładowo sałatka punktów, lekko narzekam na nieprzejrzystą mechanikę, jakieś dziwne wynalazki jak te punkty za Konigsberg. Ja najbardziej lubię gdy zasady są proste a sama rozgrywka jest mega trudna i najlepiej emocjonująca ("stępanie po krawędzi").

Jak dla mnie te gry są podobne i "zaszufladkowałem" je sobie razem. To tak jak dla kogoś z Azji Polak i Niemiec są do siebie podobni. A jak ktoś głębiej siedzi w temacie Europy to zdaje sobie sprawę z dużych różnic. Znasz te gry lepiej więc dla ciebie one są zupełnie różne a ja na co dzień siedzę w grach z trochę innego gatunku i dlatego jak dla mnie one są podobne, mniejsza z tym :D

Nie będę się z tobą spierał na temat Terry i Hansy. To twoja działka i znasz się lepiej.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

Pomijając już nawet temat TM i HT, mi bardziej chodziło o to, że kiedyś ogrywałeś okrutne kobyły, które z Twoją ukochaną zasadą przejrzystości i intuicyjności zasad nie mają nic wspólnego, a teraz uważasz za trudne, gry z którymi pod względem ogarnięcia zasad radzą sobie nowicjusze, więc coś mi tu ewidentnie nie pasuje, a do tego masz jeszcze mylne wrażenie, że gry które już znasz mają wybitnie proste zasady. W skrócie nieistotne czy się zgadzasz czy nie zgadzasz albo czy gra się podoba czy też nie, tylko po prostu totalnie brakuje mi spójności w Twoich ostatnich wypowiedziach i postach. A niekonsekwencji nie lubię dlatego się czepiam ;).

A co do terminu sałatka punktów, to jeżeli według Twojej definicji tego określenia można dopasować je do HT, no to najwyraźniej musi ona brzmieć "gra, w trakcie której zdobywa się punkty".
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

Wolf Hańczy nie odpuści :D już wyjaśniam, choć nie chcę zanudzać tu na forum dalszymi wnurzeniami:

moim ideałem gry jest Age of Steam. gra o bardzo prostych, eleganckich, przejrzystych zasadach, od których nie ma żadnych wyjątków i nie ma żadnej tam sałatki punktów. gra jest ciężka, mózgożerna, nie wybacza błędów. ale co z tego skoro nikt nie chce ze mną w to grać??

gram więc zazwyczaj w gry które dalekie są od mojego ideału ale wciąż są ciekawe. a że boli mnie często głowa przy Kanbanie, Panamaxie, coinach, SE4X, Next War:Korea i wielu innych, których zasad tak do końca to nie ogarniam no to trudno, takie życie!

sałatka punktów w Hanzie jest ewidentna!! koniec i kropka, nie piszę więcej bo muszę już lecieć narazie
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

Sugerujesz, że w AoS nie ma szeregu map, a każda z nich nie ma swoich specyficznych reguł oraz że w grze nie zdobywa się punktów. Ok.
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

Wolf pisze:Sugerujesz, że w AoS nie ma szeregu map, a każda z nich nie ma swoich specyficznych reguł oraz że w grze nie zdobywa się punktów. Ok.
Wolf, zdenerwowałeś mnie, w następny czwartek siadamy i gramy wszystkie po kolei: Terra, AofS i Hansa. Siedzimy do upadłego. Potem podsumujemy mechanikę każdej z nich i piszemy charakterystykę porównawczą.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Wolf »

Ja proponuję na zgodę zagrać w Splendor ;).
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

poket pisze:Może i miejsce ciche ale otwarte mają tylko do 21 !!!
To żeby zagrać w Alchemików będziesz musiał o 16 rozkładać bo o 20:30 pani powie że zaraz zamykają.

Miałem doświadczenie w Białymstoku z podobną knajpką gdzie nie było alkoholu tylko ciastka,kawa , koktajle itp.
Poza tym że małe stoły to obsługa już od 21 uczulała że o 22:30 zamykają bez możliwości przeciągnięcia nawet kilka minut. Przez to nie dograliśmy kilka gier.
Mają otwarte do ostatniego klienta i możesz mi wierzyć, nie wyproszą nikogo. Wiem bo byłem, rozmawiałem. To, że w Białymstoku było jak piszesz, nie znaczy, że tu będzie tak samo. Poza tym to ma być eksperyment i nie wszyscy muszą się na to pisać. Nie musi to też być czwartek. Są wakacje więc dzień nie gra roli.
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
Awatar użytkownika
mitbol
Posty: 459
Rejestracja: 27 sty 2014, 12:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mitbol »

hancza123 pisze:Terra
Bardzo chętnie :-D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2456
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 564 times
Been thanked: 275 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: Markus »

Jako że mam blisko do tabletop cafe to wpadnę:-). Specjalnie dla Hańczy przyniosę Age of Steam. No dobrze. Sam chcę w to zagrać
hancza123
Posty: 3657
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: hancza123 »

Markus pisze:Jako że mam blisko do tabletop cafe to wpadnę:-). Specjalnie dla Hańczy przyniosę Age of Steam. No dobrze. Sam chcę w to zagrać
To kiedy? :D
Awatar użytkownika
mnowaczy
Posty: 2021
Rejestracja: 25 mar 2011, 16:11
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 18 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: mnowaczy »

Wstępnie zarezerwowałem duży stolik na ten czwartek w TableTop Cafe na 17. Kto zamierza się pojawić tam, a kto przychodzi do Pulufki (tu wypadało by powiadomić, że rezerwacja nieaktualna albo, że np. tylko 1 stolik)?
Mickey

Spotkania planszówkowe we Wrzeszczu
Mogę się podzielić rabatem do Rebel.pl (10%)
gabione
Posty: 147
Rejestracja: 01 sie 2011, 12:51

Re: [Gdańsk] Czwartki we Wrzeszczu - Polufka

Post autor: gabione »

To Marcin i ja pojawimy się przy tym zarezerwowanym stoliku o 17. :D Zabrać coś szczególnego? Po ostatnim spotkaniu nie chciałabym znowu mieć problemów z wyborem gry... :wink:
ODPOWIEDZ