Jaka gra będzie dobra?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Witam!
Chodzi mi o kupno gry aby:
-była dość duża interakcja między graczami, może być negatywna
-klimat coś bliżej średniowiecza, czasy współczesne oraz s-fi odpada
-żeby nie była schematyczna po kilku rozegranych partiach
-żeby szybko się nie znudziła
-żeby można było w miarę dobrze grać już od 2 osób
Zastanawiam się nad Warhammer: Chaos in the Old World (czekam na polskie wydanie)
oraz nad Światem Dydku Ankh-Morpork (uwielbiam T. Pratchetta).
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: surmik »

Chaos in the Old World spełnia wszystkie wymagania oprócz tego, że zupełnie nie da się grać na dwie osoby.
Co do innych propozycji może Runewars, Warrior Knights?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: mig »

adrianz pisze: oraz nad Światem Dydku
Piękne :lol:
Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać :twisted:
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Zdarza się:) ale rzeczowa odpowiedź byłaby wskazana;]

Wracając do tematu: Runewars ma kosmiczną cenę, a nad Warrior Knights poważnie
pomyślę. Ciekawi mnie czemu w Chaos in the Old World nie da się grać w
dwie osoby, czytałem relacje z gry i wydawało mi się wszystko ok.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: surmik »

Po prostu zasady tego nie przewidują ;) Teoretycznie można grać w 3 osoby ale podobno gra wtedy o wiele traci (sam grałem tylko w 4).
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Szkoda bo ja właśnie maks trzema osobami mógłbym grać w Chaos in the Old World.
Co do Warrior Knights średnio mi się uśmiecha płacić 200zł za grę tylko z polską instrukcją;/
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: tchazzar »

citow na 3 osoby to pomysl raczej sredni, citow na dwoch to totalna porazka. po pierwsze plansza jest za duza, byloby malo interakcji, przeszkadzania. chyba, ze wymyslilbys jakies home rules, ale one wymagalyby modyfikacji calej gry - bez sensu.
pomyslalbym na twoim miejscu nad tym runewars.
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Przy Chaos in the Old World masz rację. Natomiast przy Runewars odstrasza mnie cena oraz
fakt że za 300 zł dostanę grę po angielsku, chyba że są jakieś informację o całkowicie
polskiej edycji?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: surmik »

Inne propozycje:

Stronghold - Gra ozdobywaniu twierdzy, klimat fantasy, 2-4os. wydanie PL
Cywilizacja (FGG) - Cywilizacja to cywilizacja ;) są czasy współczesne ale nie dominują całej rozgrywki 2-4 os,wydanie PL
Bitwy Westeros - Gra taktyczna o proawdzeniu bitew w świecie Gry o Tron.2os, wydanie PL

To tyle co mi na szybko przychodzi do głowy z gier wydanych po polsku spełniających warunki.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: szmajchel »

Z innej beczki - Troyes. Bądź imprezowa Cytadela
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Trochę poszukałem i Cytadela oraz Stronghold wydają się być
całkiem dobre. Natomiast nikt nic nie wspomniał o Ankh Morpork,
z tego co sam czytałem ma dość skrajne komentarze.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: surmik »

Gra jeszcze nie jest dostępna w sprzedaży ;)
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Owszem ale jakoś niedługo ma mieć premierę:)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: RunMan »

O Stronghold się nie wypowiadam, bo nie znam, ale Cytadela działa lepiej przy większej ilości graczy. Owszem, da się grać w dwie osoby, ale mi taki wariant kompletnie nie poszedł do gustu
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

I teraz mi zabiłeś ćwieka:)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: schizofretka »

Cytadelę odradzam: z charakteru jest pół imprezowa, czyli niby dla większej liczby osób, ale gra dłuży się niemożebnie wtedy. Z tego powodu grać trzeba w 2-4 (w 2 nie próbowałem), a dla tej liczby osób są znacznie lepsze gry.
W Stronghold nie grałem, ale to ciężki wagowo tytuł, zarówno pod względem liczby i przejrzystości reguł, jak i trudności rozgrywki. Nie wiem, jak sprawuje się gra w 3 osoby (w 4 chyba kiepsko), ale wtedy gra się w parach. Zastanów się, czy tego właśnie chcesz.
Ankh-Morpork sobie odpuść, chyba, że WSZYSCY gracze są fanami Pratchetta i nie znają nowoczesnych gier planszowych.

Podstawowe pytanie: czy gra musi działać i dla dwóch osób, i dla większej liczby? Tak dobrze skalujących się gier jest bardzo mało.
Jedną z nich jest wspomniane Runewars, które kosztują nie 300, tylko 250 zł, na forum są używki (i kilka wystawionych w mathandlu), możesz próbować negocjować do 200, więc cena nie jest już tak zaporowa. Jeśli angielski zna jedna osoba, to wystarczy tłumaczenie kart taktyk na osobnej kartce. Jeśli natomiast nikt nie włada nim w stopniu średniozaawansowanym, to rzeczywiście może być problem; jeśli koniecznie chcesz grę bez większej ilości tekstu po angielsku, to niestety jeszcze bardziej ograniczy to twoje możliwości.

Spróbuj zainteresować się Age of Empires III - niezależna językowo, w dwójkę nie grałem, ale od 3-5 (6 z nadchodzącym dodatkiem) chodzi świetnie.

Nienajgorzej skaluje się Merchants & Marauders, choć im więcej tym lepiej. Interakcja jest, jak najbardziej negatywna, lecz raczej sporadyczna.

Możesz rozważyć zakup Warhammera Inwazji z kilkoma dodatkami. Gra teoretycznie dwuosobowa, ale bez problemu daje się grać w 3-4 na domowych regułach, jeśli masz dość kart. Jest jeszcze karciana Gra o Tron - akurat średniowiecze, i z defaultu 2-4 osób, ale mi podeszła zdecydowanie mniej i wydaje się być mniej uniwersalna, bardziej dla fanów karcianek kolekcjonerskich.

Napisz, w co grałeś, co lubisz, jak ma być z tym angielskim, i dla ilu graczy ma działać gra. Jeśli tylko dla dwóch, to tytułów będzie bez liku.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Dotychczas grałem w Agricolę, Magię i Miecz, Puerto rico oraz całą masę takich zwykłych gier typu monopoly.
Co do preferencji to szeroko pojęte fantasy, z wyłączeniem s-fi. Po namyśle gra będzie tylko dla dwóch
osób. Chodzi mi przede wszystkim o interakcję z pozostałym graczem.
Natomiast z angielskim problemu nie ma, ale jakoś nie przekonuje mnie kupno gry za dość duża kasę
nie wydanej w ojczystym języku (wiem głupie, ale tak uważam).

Warhemmera Inwazję kupił ostatnio bardzo dobry znajomy i szczerze ją odradzał, więc ten tytuł odpuszczam.
Runewars widziałem na rebel.pl za niecałe 300zł i na tym się opierałem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: schizofretka »

Trochę się pospieszyłem z tym bez liku, angielski mocno jednak ogranicza.
Przeczytaj instrukcję do strongholda i recenzje. Jeśli cię nie przytłacza, to może to dobry wybór. Jeśli coś lżejszczego, to Bitwy Westeros lub wręcz Klaustrofobia Na dwie osoby z b. ograniczonym angielskim jest Dungeon Twister - takie skrzyżowanie skirmisha i szachów oraz LotR - Confrontation w podobnym klimacie. Po angielsku jeszcze War of the Ring (była ostatnio używka na forum) i Summoner Wars - bitewniak karciany (nie grałem, ale zbiera entuzjastyczne recenzje).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
mdziam_78
Posty: 62
Rejestracja: 06 lut 2010, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: mdziam_78 »

A ja zdecydowanie polecam Runewars, za ok 230 zł można kupić używkę w dobrym stanie. Dla mnie to był najlepszy wydatek, gra chodzi tak samo dobrze zarówno na 2 jak i 3 czy 4 osoby. Klimat jest super, rozgrywka ciekawa i dość dynamiczna - nawet grając z szachistą nie jest źle.

Co do CitOW to faktycznie granie w mniej niż 4 osoby jest takie sobie, dodatek sporo zmienia jednak i tak nie na tyle aby warto było grać.

Generalnie rada to popatrz na bgg. W moim przypadku średnia ocena gier odpowiada mojej ocenie. Patrz na gry z top 50 i jakąś wybierz, na pewno będziesz zadowolony.
-----------------------
pozdrawiam mdziam
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adikom5777 »

adrianz pisze:Po namyśle gra będzie tylko dla dwóch
osób.
Szczerze polecam A Few Acres of Snow. Świetna dwuosobówka, proste reguły, niebanalna, duża interakcja, czas gry od 1h do 2h, cena do 150zl. Mojej żonie się podoba.
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Bardzo dziękuję za pomoc.
Na początek spróbuje ze Strongholdem. Przy dalszych zakupach
będę się kierował Waszymi sugestiami:)
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: tchazzar »

A ja zadam klasyczne pytanko - skad jestes? Jesli z Wrocka, to chetnie pokaze Ci citowa, rw, wi i inne.

Dziwne, twoj kolega jest jedyna "znana" mi osoba, ktorej nie podeszlo WI. Dajcie tej grze druga szanse, naprawde warto.

Do tego angielskiego. Jasne, kazdy moze miec swoje zdanie, ale zastanow sie, czy madrze jest niekupowac naprawde swietnego tytulu ( typu rw czy sc) tylko dlatego, ze nie jest po polsku. Nie ma co silic sie na jakies srednie stronghold ( bo jest wydana w ojczystym jezyku), kiedy pod nosem sa takie perelki.
adrianz
Posty: 10
Rejestracja: 09 wrz 2011, 14:39

Re: Jaka gra będzie dobra?

Post autor: adrianz »

Dzięki, fajna propozycja ale jestem z Warszawy więc odpada:)

Wypowiadał się bardzo krytycznie o WI ale spróbuje ponownie w to zagrać.

Masz rację ale jak już pisałem dotychczas grałem w niewiele gier, sądzę że
Stronghold na początek będzie dobry, a Runewars możliwe że niebawem także
kupie;)
ODPOWIEDZ