Pierwsza gra

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
KECZUP
Posty: 1
Rejestracja: 25 wrz 2012, 12:59

Pierwsza gra

Post autor: KECZUP »

Witam wszystkich użytkowników i proszę o wsparcie. Zamierzam kupić pierwszą grę planszową i nie wiem co wybrać. Moje wymagania co do gry to:
1 średnia mózgożerność- tak żeby trzeba było trochę pomyśleć, jestem studentem i zamierzam grać z kolegami w akademiku więc damy radę z średnio zaawansowanymi pozycjami.
2 spora grywalność i regrywalność - nie chcę żeby po kilku rundach gra przegrała z piciem piwa i oglądaniem słabych filmów.
3 spora interakcja- tak żeby można koledze nóż po cichu w bić w plecy może trochę polityki i układów.
4 niska losowość- wolałbym żeby wynik zależał od sprytu gracza a nie od rzutu kostką, jednak nie musi być to całkowicie wyeliminowane.
5 ilość graczy- myślę że 4 zawsze się uda znaleźć.
6 czas gry nie chcę żeby za szybko się skończyła 2 godziny i więcej, to ma być dobra gra na długi wieczór. Lecz jeśli będzie krótsza ale dobrze grywalna to nic nie stanie na przeszkodzie rozpocząć od nowa.
Jeśli chodzi o gatunek to uwielbiam fantasy, lecz nie jest to główne kryterium bardziej wolałbym walkę z przeciwnikami niż typową strategię w której tylko budujemy, lecz element budowy( ekonomiczny) może występować.
Z tego co wyczytałem o obejrzałem bardzo zainteresowała mnie Gra o Tron, ale istnieją na pewno inne ciekawe pozycje. Z niecierpliwością czekam na Wasze sugestie.
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: Vincent »

Co do gry o tron, gdybyście mieli 5-6 graczy to ta gra idealnie by podpasowała pod te kryteria. Niestety skład 4 osoby wydaje mi się być najsłabszym do tej pozycji.

Możesz zawsze sprawdzić Warrior Knight. Może Doom lub Descent (tylko tu rozgrywka jest krótsza, można zawsze kilka scenariuszy pod rząd zagrać).
Może Cywilizacja Sida Meiera (Sid Meier Civilization).
Ewentualnie na 4 osoby Stronghold wydaje się być dobrym wyborem - co prawda polityki tu nie ma, po prostu walczycie 2vs2.
Może coś wojennego w stylu Tide of Iron?

Jest jeszcze Gra o tron LCG, tylko że to karcianka a nie planszówka.

Dodatkowo możesz przyjrzeć się grze Cyklady.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: szmajchel »

Oczywiście Cyklady, nie poznałem jeszcze osoby, której by się ta gra nie spodobała, idealna pozycja na początek. Do tego dodałbym Draculę (elementy kooperacyjne) i Chaos w Starym Świecie (totalna rzeź).
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: solkan »

Jesli gra ma zawierac elementy polityki i walki, Struggle of Empires bedzie dobrym wyborem, z ciekawym mechanizmem zawierania sojuszy.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: donmakaron »

Warrior Knights będzie dobrym substytutem Gry o Tron w gronie 4 graczy.
Cyklady zawsze i wszędzie, a jak poznacie je na wylot, dokupicie Hadesa i drugie tyle grania przed wami.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: maciejo »

Jako,że nikt jeszcze nie wspomniał :? pozwolę sobie zaproponować Szoguna :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: Vincent »

maciejo pisze:Jako,że nikt jeszcze nie wspomniał :? pozwolę sobie zaproponować Szoguna :wink:
Nie wiem czy wydatek niecałych 300zł (po tyle chyba chodzi?) jest dobrym pomysłem na pierwszą grę zwłaszcza jeśli grać będą w akademiku (raz że student liczy każdą złotówkę, dwa że w akademiku takie rzeczy są bardziej narażone na zniszczenie :D )
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Pierwsza gra

Post autor: watman »

Mall of Horror, o ile lubicie klimaty zombie...
minus jest taki, ze gra jest trudno dostepna :(
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: schizofretka »

Z gier dostępnych:
1. Wallenstein, czyli kolejna inkarnacja Szoguna (trochę drogi). Gra, mimo że na pozór wojenna, wymaga bardzo dużo planowania, kombinowania i przewidywania ruchów przeciwników. Rewelacja!
2. Cyklady. Mi trochę się znudziły, ale nie znam prawie nikogo, komu by się nie spodobały na początku i mają szerokie grono wyznawców tłukących w to na okrągło. Na pewno bardzo dobra gra, do tego dobrze się skaluje 3-5. Znakomity pierwszy wybór.
3. Chaos w Starym Świecie. W przeciwieństwie do poprzednich, kipi klimatem. Jest też trochę bardziej skomplikowany, więcej się dzieje. Jedna z moich ulubionych gier, ale działa dobrze tylko na 4 osoby lub 5 z dodatkiem.


W żadnej z powyższych nie ma rozbudowanego elementu dyplomacji. W Wallensteinie oczywiście można zawierać pakty o nieagresji i nieraz to się robi, ale nie jest to jakiś kluczowy element. W Cykladach i Chaosie bije się po prostu tego, kogo się da, najlepiej liderea.

4. GoT powinien wam świetnie przypasować, zwłaszcza jeśli czytaliście powieści - to wice-król gier wojenno-dyplomacyjnych. Większość fanów gry jednak anigdy nie siada bez kompletu 6 graczy. Od biedy w 5 też się da zagrać, w 4 i 3 zdecydowanie lepiej jest wybrać co innego.


Nie polecam Warrior Knights ani Struggle of Empires na początek. Warrior Knights nie jest tej klasy co wymienione pozycje i zdecydowanie nie wszystkim podchodzi, Struggle of Empires. Doom i Descent są pół-kooperacyjne, więc jeśli pragniecie negatywnej interakcji to zdecydowanie nie to.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: maciejo »

Vincent pisze:
maciejo pisze:Jako,że nikt jeszcze nie wspomniał :? pozwolę sobie zaproponować Szoguna :wink:
Nie wiem czy wydatek niecałych 300zł (po tyle chyba chodzi?) jest dobrym pomysłem na pierwszą grę zwłaszcza jeśli grać będą w akademiku (raz że student liczy każdą złotówkę, dwa że w akademiku takie rzeczy są bardziej narażone na zniszczenie :D )
Zależy w jaki akademiku i jaki student 8)
I uważasz,że Warrior Knight,Doom,Descent,Stronghold czy też Tide of Iron,które polecasz są mniej podatne na zniszczenia :?
Co do wydatku 300 pln to Szogun jest warty każdego zaiwestowanego grosza i jak najbardziej nadaje się na pierwszą grę zwłaszcza w środowisku studenckim :wink:
Oczywiście wszystkie gry,które poleciłeś również zaliczam do gier wibitnych i bezsprzecznie spełniających wymagania właścieciela tegoż wątku 8)
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: mig »

schizofretka pisze: 4. GoT powinien wam świetnie przypasować, zwłaszcza jeśli czytaliście powieści - to wice-król gier wojenno-dyplomacyjnych.
a tak z ciekawości - kim jest król? ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: Pierzasty »

mig pisze:a tak z ciekawości - kim jest król? ;)
Diuna :P
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: schizofretka »

Diuna to może być Baronem najwyżej. Oczywiście Dyplomacja (może powininenm powiedzieć 'królowa'?).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Arawis
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2012, 11:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pierwsza gra

Post autor: Arawis »

Nikt do tej pory nie napisał o Ankh Morpork? :? Spełnia chyba większość z Twoich warunków, może poza czasem rozgrywki - zwykle do godzinki. Za to po partyjce człowiek ma ochotę na jeszcze. :)
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: asiok »

Arawis pisze:Nikt do tej pory nie napisał o Ankh Morpork? :? Spełnia chyba większość z Twoich warunków, może poza czasem rozgrywki - zwykle do godzinki. Za to po partyjce człowiek ma ochotę na jeszcze. :)

Hmmmm.... Ja po partyjce miałem głównie myśl "nigdy więcej w tego chińczyka nie zagram" ;)
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: Vincent »

Niestety podobne przemyślenia miałem, może się nie wczułem, nie jestem fanem klimatu, ale gra jak dla mnie zbyt losowa.
Arawis
Posty: 77
Rejestracja: 09 sie 2012, 11:23
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Pierwsza gra

Post autor: Arawis »

Hmm, chyba zdziebko przesadzacie... Czyżby syndrom Starego Wyjadacza - "kostka twój wróg"? :wink: To jest Prachett (no częściowo...) więc losowości do końca oczywiście wykluczyć nie można, ale nie wydaje mi się żeby li i jedynie jej poziom warunkował zwycięstwo.
Awatar użytkownika
Arisek
Posty: 71
Rejestracja: 18 wrz 2012, 20:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Strzelce Op

Re: Pierwsza gra

Post autor: Arisek »

Vincent pisze:Co do gry o tron, gdybyście mieli 5-6 graczy to ta gra idealnie by podpasowała pod te kryteria. Niestety skład 4 osoby wydaje mi się być najsłabszym do tej pozycji.

Możesz zawsze sprawdzić Warrior Knight. Może Doom lub Descent (tylko tu rozgrywka jest krótsza, można zawsze kilka scenariuszy pod rząd zagrać).
Może Cywilizacja Sida Meiera (Sid Meier Civilization).
Ewentualnie na 4 osoby Stronghold wydaje się być dobrym wyborem - co prawda polityki tu nie ma, po prostu walczycie 2vs2.
Może coś wojennego w stylu Tide of Iron?

Jest jeszcze Gra o tron LCG, tylko że to karcianka a nie planszówka.

Dodatkowo możesz przyjrzeć się grze Cyklady.
.


Doom jest krótki?? Grałes kiedyś w dooma ze się wypowiadasz;)? 1 scenariusz to min 3h dla początkującego gracza, a jak ktoś długo myśli to jeszcze dłużej.

Ale jak najbardziej go polecam ,była to moja 2 planszowka po M&M;)
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: Vincent »

Komentarz że rozgrywka jest krótsza, tyczył się tylko Descenta (2 ed oczywiście).
Awatar użytkownika
Arisek
Posty: 71
Rejestracja: 18 wrz 2012, 20:18
Lokalizacja: Sosnowiec/Strzelce Op

Re: Pierwsza gra

Post autor: Arisek »

To wybacz:) było to niejednoznaczne
Mhrok
Posty: 50
Rejestracja: 16 lut 2010, 17:12
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Pierwsza gra

Post autor: Mhrok »

Runewars idealnie pasuje do wszystkich Twoich kryteriów. Bardzo dobra gra w klimatach fantasy. Jeśli się Wam spodoba, to możecie dokupić dodatek, który też uważam za bardzo fajny :). Polecam zainteresować się tą grą, bo naprawdę warto :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: schizofretka »

Runewars jest świetny, ale skomplikowany, nie polecam na początek. No chyba, że przeczytacie reguły w sieci i uznacie, że to bułka z masłem (bo gra jakoś trudna nie jest, jedynie dużo wszystkiego w niej).
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Vincent
Posty: 397
Rejestracja: 27 lip 2011, 13:23
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: Vincent »

No tam chyba masa wyjątków przeróżnych jest i dużo detali do zapamiętania. Rozegrać całą partię bez spoglądania w instrukcje i bez wątpliwości jest dla mnie niewyobrażalne (w kilku pierwszych partiach rzecz jasna).

Nie mniej jednak, tytuł idealnie spełnia kryteria i sam w sobie też jest świetny.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Pierwsza gra

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Przecież to cała przyjemność poznawać grę :). Dodatkowo w akademiku Pewnie kilka partii da radę jednego dnia zagrać w jakiś luźniejszy dzień i każdy pozna reguły.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza gra

Post autor: szmajchel »

Cały sęk w tym, żeby poziom skomplikowania nie odrzucił potencjalnych graczy. Ja bym na start bał się kupić np. Grę o Tron. Najpierw trzeba poznać gusta i preferencje grupy, a potem rzucać ich na głębszą wodę.
ODPOWIEDZ