Ciężka gra na 5 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Ciężka gra na 5 osób

Post autor: mbuka »

Witam, chciałbym prosić was o pierwszą poradę.

Po analizie mojej skromnej kolekcji stwierdziłem, że brakuje mi w niej czegoś naprawdę wymagającego, mózgożernego.
Posiadam gry lekkie - Hawana, Kingdom Builder, Cytadela oraz zdecydowanie najlepszą, trudniejszą - Puerto Rico.
Wszystkie mi się podobają, a Puerto Rico najbardziej, ze względu na mnogość taktyk i ogólne rozbudowanie gry. KB nie wymaga tyle myślenia, a Hawana za szybko się kończy. Cytadela jest innym typem gry.

Chciałbym posiadać coś o wiele trudniejszego od Puerto. Na pewno gustuję w grach euro, lubię jak jest dużo elementów i negatywna interakcja. Najczęściej gramy w 3-4 osoby, jednak koniecznie chcę mieć możliwość zagrania także w 5, może 6. Mam na oku Dominant Species, jednak cena trochę przeraża.

Cena - jak najmniej :P

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: sqb1978 »

Caylus, Chaos w Starym Świecie + Szczur.

pozdrawiam
sQb
Awatar użytkownika
pinata
Posty: 613
Rejestracja: 11 mar 2014, 23:39
Been thanked: 11 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: pinata »

Terra Mystica jest tak ciężka (i sucha), że nawet nie mam siły ściągać jej z półki.

Nie jestem przy tym do końca pewien, czy Terra jest "o wiele trudniejsza od Puerto". Puerto regularnie zawiesza mojego znajomego, który próbuje analizować grę 17 ruchów do przodu. Nieszczęśnika trzeba wtedy wyłączyć i włączyć.
Awatar użytkownika
stormfly
Posty: 41
Rejestracja: 17 lut 2014, 11:47
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: stormfly »

Wysokie Napięcie albo Agricola. Nigdy nie odmawiam partii, w którąś z tych gier.
Lubię strony internetowe :P
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Bea »

Gry które bardzo lubię i przy których trzeba sporo pomyśleć to: Caverna, Lewis & Clark, Tzolkin, i Nowa Era.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: kwiatosz »

Gra o tron jest na pewno męcząca, ale tylko na 5/6 osób.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1362
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 163 times
Been thanked: 162 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Zet »

Idź na całość: Indonesia! ;) Tylko ta cena :(
Coś, czego chyba nigdy nie będę miał odwagi kupić, ale jednocześnie bardzo chciałbym mieć.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Przygod »

+1 Caylus - w pełnym składzie głowa paruje.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Pixa »

Caylus, Agricola, Russian Railroads, Tzolkin.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: mbuka »

dzięki! Z tego co wymieniliście to zainteresowała mnie Terra Mystica i szczególnie Caverna.
Russian Railroads miałem na oku, ale zrezygnowałem bo tylko do 4 osób. Caylusa i Agricolę mają znajomi. Tzolkin nie wydaje mi się, żeby był wymagający, jest jakiś taki cukierkowy.

Grał ktoś i w Cavernę, i w Dominant Species? Czy rzeczywiście Caverna jest bardzo wymagająca? Bo ceny używek są porównywalne, a DS mnie zaciekawiło swoją ciężkością.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: kwiatosz »

Dominant moim zdaniem nie jest tak dramatycznie ciężki - akcje mają swoje tematyczne uzasadnienie, między kolejkami potrafi się zmienić całkiem sporo - po prostu ma mnogość opcji, co na początku może przytłoczyć (a ogarnięcie w umyśle całej kolejki ze wszystkimi konsekwencjami wymaga ogrania). Niemniej gra jest świetna.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: metyu »

Steam/Age of Steam
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Radek »

Caylus jest świetny, ale moim zdaniem max 4 graczy - przy pięciu za mało akcji, za dużo chaosu
Steam jest doskonały
tzolkin jest fajny, ale nie spełnia wymogów formalnych - max 4 graczy
Mi z tegorocznych bardzo podeszła Concordia - szybka, akcje proste, a pomyśleć trzeba - i cena przystępniejsza
Są też klasyki (na pewno do zdobycia) najlepsze na więcej osób
El Grande, Szogun, Amun-Re
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: mig »

+1 Steam
i jeszcze Automobile
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Nabuchodonozor
Posty: 261
Rejestracja: 06 wrz 2008, 19:57
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 11 times
Been thanked: 8 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Nabuchodonozor »

Gra o Tron na pewno by Ci się spodobała. Negatywnej interakcji jest sporo, zero losowości (chyba że wybierzesz opcjonalną zasadę z jej drobnym elementem). Elementów tyle, że na rozłożenie początkowe nieco irytuje i jest to CZYSTA STRATEGIA. Trzeba wziąć wiele czynników pod uwagę, cały czas kontrolować rywali, zawierać i łamać sojusze, kombinować, kombinować i jeszcze raz kombinować.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Przygod »

Radek pisze:Caylus jest świetny, ale moim zdaniem max 4 graczy - przy pięciu za mało akcji, za dużo chaosu
W mojej opinii dopiero w 5 osób Caylus nabiera smaku. W mniejszym składzie jest przyjemnie ale dopiero w piątkę stajnia, brama i karczma są jednymi z najważniejszych budynków. Owszem dużo trudniej coś wykonać i zaplanować dużo mniej akcji się w całej grze wykonuje, ale dzięki temu głowa paruje jeszcze bardziej - żeby udało się spełnić choć 1/10 wszystkich pomysłów.
Tolis
Posty: 1079
Rejestracja: 05 maja 2010, 09:02
Been thanked: 6 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Tolis »

Z gier któych jeszcze nie bylo proponowanych:
Szybkie nie za ciezskie: W roku smoka, Hansa Teutonica, Antike, Smallword
Le Havre, Greed Inc, Great Zimbabwe, Dominant Species, De Vulgari Eloquentia,Age of Empires III,Imperial 2030
z bardzo ciężkich: Duck Dealer,
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: schizofretka »

Do caylusa siadam w max 3, wtedy można kontrolować rozgrywkę i rzeczywiście realizować jakąś strategię, w 5 jest zbyt duży chaos. Cały czas b. Dobra gra, ale już nie ma tak, że lepszy zawsze wygra, i wolałbym wtedy zagrać w coś klimatyczniejszego. DS jest bardzo ciężki, ale 5 osób to trochę za dużo o ile nie jesteście bardzo szybkimi graczami.

Może. OeL lub Caverna? Cięższe od Agricoli, mi się nie podobały, ale trudno zarzucić ograniczoną liczbę opcji.

GoT bez kart losu, w doświadczonym towarzystwie, to absolutnie genialna i mózgożerna gra, ale tylko na 6 osób. Warto.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 955
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 129 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Koshiash »

Proponowany kilkukrotnie Caylus jest doskonałą grą, ale negatywnej interakcji tam jak na lekarstwo - ot, worker placement.
Gra o Tron opiera się na negatywnej interakcji, ale nie jest to eurogra (przynajmniej w moim rozumieniu).

Wymagające (ze względu na decyzje, a nie zasady) euro z negatywną interakcją - zdecydowanie Dominant Species.

Z innych pomysłów, jednak tylko na 4 osoby: Eufrat i Tygrys, Reef Encounter, Carolus Magnus.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: gafik »

Z najcięższych, na 5 osób, długich i wyżymających mi mózg to:

1. Dominant Species
2. Le Havre
3. Rio de la Plata
4. CO2
5. 51. Stan
6. Automobile
7. Caylus
8. The Great Zimbabwe
9. Indonesia
10. Steam
11. Yedo

Z tej jedenastki najbardziej teraz lubię CO2 i Yedo.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: magole »

Z najcięższych pewniaków poleciłbym:
Terra Mystica (3.8 na 5 w ciężkości na BGG)
Caylus (3.8 na 5 w ciężkości na BGG)
i moim zdaniem najcięższe:
Dominant Species (4 na 5 w ciężkości na BGG)

Generalnie ten wskaźnik na BGG (Avg. Game Weight) ostatnio wyznacza mi gry które mogą przypaść mi do gustu i takie które odpadną raczej szybko :)
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: mckil »

Ja podsunę jeszcze Trajana i Troyes ale te gry tylko do czterech graczy. No i oczywiście + dla Caylusa.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: Ouragan »

mbuka pisze:dzięki! Z tego co wymieniliście to zainteresowała mnie Terra Mystica i szczególnie Caverna.
Russian Railroads miałem na oku, ale zrezygnowałem bo tylko do 4 osób. Caylusa i Agricolę mają znajomi. Tzolkin nie wydaje mi się, żeby był wymagający, jest jakiś taki cukierkowy.

Grał ktoś i w Cavernę, i w Dominant Species? Czy rzeczywiście Caverna jest bardzo wymagająca? Bo ceny używek są porównywalne, a DS mnie zaciekawiło swoją ciężkością.
Ludzie nawet nie czytają Twoich postów, prócz pierwszego i potem zarzucają litanie kolejnych propozycji. Pytałeś o Cavernę. Jeżeli podoba Ci się Agricolla to gry te są to siebie podobne. Róznią je klimat, Caverna ma motyw nazwany chyba expedycjami (nie pamietam jak się on oryginalnie nazywa), no i rozbudowa jaskini teraz jest oparta na od razu dostępnych kafelkach, zamiast losowych pomocników. Osobiście czekam na polskie wydanie :)
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: gafik »

Ouragan pisze:
mbuka pisze:dzięki! Z tego co wymieniliście to zainteresowała mnie Terra Mystica i szczególnie Caverna.
Russian Railroads miałem na oku, ale zrezygnowałem bo tylko do 4 osób. Caylusa i Agricolę mają znajomi. Tzolkin nie wydaje mi się, żeby był wymagający, jest jakiś taki cukierkowy.

Grał ktoś i w Cavernę, i w Dominant Species? Czy rzeczywiście Caverna jest bardzo wymagająca? Bo ceny używek są porównywalne, a DS mnie zaciekawiło swoją ciężkością.
Ludzie nawet nie czytają Twoich postów, prócz pierwszego i potem zarzucają litanie kolejnych propozycji. Pytałeś o Cavernę. Jeżeli podoba Ci się Agricolla to gry te są to siebie podobne. Róznią je klimat, Caverna ma motyw nazwany chyba expedycjami (nie pamietam jak się on oryginalnie nazywa), no i rozbudowa jaskini teraz jest oparta na od razu dostępnych kafelkach, zamiast losowych pomocników. Osobiście czekam na polskie wydanie :)
Dobrze, że ty czytasz jego posty, bo odpowiedziałeś na wszystkie pytania:
"Grał ktoś i w Cavernę, i w Dominant Species?"
"Czy rzeczywiście Caverna jest bardzo wymagająca?"
Obrazek
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Ciężka gra na 5 osób

Post autor: romeck »

Z kolei ja, gdybym zawierzył i kupił Cavernę po takiej opinii:
Ouragan pisze:Jeżeli podoba Ci się Agricolla to gry te są to siebie podobne. Róznią je klimat, Caverna ma motyw nazwany chyba expedycjami (nie pamietam jak się on oryginalnie nazywa), no i rozbudowa jaskini teraz jest oparta na od razu dostępnych kafelkach, zamiast losowych pomocników.
To bym się deczko wściekł. :)

Agricolla, olla la.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ