Broom Service (Andreas Pelikan, Alexander Pfister)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Broom Service (Andreas Pelikan, Alexander Pfister)

Post autor: wc »

No to są już pierwsze egzemplarze Kennerspiel des Jahres w wersji eng dostępne w PL.
Jeden jedzie już do mnie.
W poniedziałek pierwsza rozgrywka :-)
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Broom Service

Post autor: mig »

Jeśli jest tak dobra jak pierwowzór, to zazdroszczę wrażeń :) Mnie Witch`s Brew podobała się bardzo i to mimo tego, ze graliśmy w niespolszczoną wersję niemiecką (brrr...) :)
Mnogość zazębień pomiędzy akcjami trochę nas przytłaczała, ale aspekt dedukcyjno-blefujący był wspaniały.
Może przyda się polska instrukcja: https://boardgamegeek.com/filepage/1197 ... lish-rules :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Broom Service

Post autor: wc »

Jestem po dwóch rozgrywkach.

Wrażenia bardzo bardzo pozytywne.
Trochę tej grze "szkodzi" bajkowa fantazyjna oprawa i dosyć infantylna ilustracja na okładce.

Wbrew tym pozorom to całkiem poważna gra ze sporą ilością decyzji do podjęcia.
Nie tylko jakie karty wybrać, ale też w jakiej kolejności je zagrać, czy wybrać rolę "odważną" czy "tchórzliwą".
Na dodatek trzeba mieć pełną świadomość, że skrupulatnie zaplanowaną kolejność działań w prosty sposób mogą nam zrujnować przeciwnicy, którzy mają wszak swoje cele i swoje priorytety, a czasami zrobią coś specjalnie żeby nam "pomóc".

W stosunku do mechaniki oryginału jest jedna - moim zdaniem bardzo pozytywna - zmiana.
Zagrywając kartę jako pierwszy, nie mam obowiązku wybrać "pełnej" akcji. Czasami było i jest wiadomo, że to i tak nie przejdzie. Teraz mogę nawet strategicznie zagrać kartę ze słabszą wersją akcji, żeby puścić kogoś na następnego zaczynającego.

Kociołki zostały zastąpione wieżami, do których dostarczamy nasze pojedyncze fiolki (nie mikstury, tu jest to fajnie uproszczone).
Pojawiły się oczywiście całkiem nowe mechaniki - poruszanie się po planszy i rozpędzanie chmur znad poszczególnych obszarów.

Wersja 2-osobowa działa świetnie - pojawiają się 3 "przeklęte" karty, których wykonanie kosztuje 3 PZ. Ta mechanika występuje też w grze we 3 i 4 osoby (podobnie było w oryginale ale tam tylko danych akcji w ogóle nie można było zagrać). Powoduje to zdecydowane zmniejszenie atrakcyjności tych akcji w danej rundzie, a to znowu powoduje, że nasze akcje często się powtarzają.

Do tego co kolejkę pojawia się inne wydarzenie, które też determinuje nasze ruchy w danej rundzie, jeśli chcemy zdobyć jakieś profity dzięki niemu.

W pudełku jest wersja podstawowa plus kilka dodatków - każdy dodający kolejne możliwości zdobywania punktów lub zasobów, wszystko super współgra, a każda wersja jest fajna i ciekawa.

Bardzo bardzo fajna gra.
Nie jest to oczywiście poziom ostatnich gier tej linii (same świetne Feldy), ale na pewno też nie jest to zawód ani zaniżenie średniej.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Broom Service

Post autor: ChlastBatem »

Z tego co widziałem na YT to jedyną moją obawą jest regrywalność. Gra chyba za każdym razem jest taka sama (plansza jedna, karty te same, jedynie może chmurki ale to mały aspekt).

Jak inni oceniają regrywalność?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2820
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 104 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: Ink »

ChlastBatem pisze:Z tego co widziałem na YT to jedyną moją obawą jest regrywalność. Gra chyba za każdym razem jest taka sama (plansza jedna, karty te same, jedynie może chmurki ale to mały aspekt).

Jak inni oceniają regrywalność?
Ta kwestia (niezmienność planszy) powinna zdecydowanie poprawić się po zastosowaniu wszystkich zaawansowanych zasad gry (być może na YT oglądałeś wariant podstawowy).
Po szczegóły zapraszam do dzisiejszego Gradania:)
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Broom Service

Post autor: windziarz44 »

ChlastBatem pisze:Z tego co widziałem na YT to jedyną moją obawą jest regrywalność. Gra chyba za każdym razem jest taka sama (plansza jedna, karty te same, jedynie może chmurki ale to mały aspekt).

Jak inni oceniają regrywalność?
Wariant wyłącznie podstawowy mało regrywalny. Warianty (podkreślam liczbę mnogą) zaawansowane , multiplikują regrywalność.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Broom Service

Post autor: wc »

Zdaje się, że oryginał nie miał żadnej "wariantowości" a niespecjalnie cierpiał na brak regrywalności i był uznawany w wielu kręgach za grę świetną i często wracał na stół.
To taka gra, w której mnóstwo zależy od kolejności zagrywania kart akcji i samo to zapewnia różnorodność rozgrywek.

Ale faktycznie - 4 "urozmaicenia" Broom Service, które możemy (prawie) dowolnie mieszać powodują, że dla szczególnych malkontentów regrywalność wyraźnie wzrasta :-)

Grałem kolejnych parę razy - dalej bardzo mi się podoba.
Masa frajdy przy obserwowaniu, jak plany innych lgną w gruzach z powodu nie takiej kolejności zagrywania kart. Masa lekkiej złości, gdy sami się z tym problemem zetkniemy.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Broom Service

Post autor: veljarek »

Zagrałem dwukrotnie w składzie 3 i 4 osobowym i muszę przyznać, że gra pozytywnie zaskoczyła mnie.
Wskakuje na moją wishlist :)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Broom Service

Post autor: veljarek »

Zakochany w grze, a nie klimacie i paskudnym i nieczytelnym wykonaniu szykuję samoróbkę ze zmienionym klimatem tj. nową planszą, kartami etc....
Ostatnio zmieniony 15 maja 2016, 18:07 przez veljarek, łącznie zmieniany 1 raz.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Broom Service

Post autor: ChlastBatem »

Ma się ukazać wersja karciana.

Co Wy na to? :D W sumie sytuacja dosyć śmieszna. Z karcianej zrobiono Broom Service i dostała nagrodę, a teraz z planszowej robią znów karcianą (jakieś błędne koło).
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Broom Service

Post autor: veljarek »

A ja sobie zrobiłem Star Wars Service, czytelność planszy tak mnie wkurzała że musiałem zrobić po swojemu i mam teraz unikatowy egzemplarz w tematyce Star Wars.
Generalnie umieściłbym pliki do wydruku ale ktoś może przyczepić się o użyte grafiki z filmu.

https://boardgamegeek.com/image/3016331 ... ize=medium
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: JAskier »

Niestety nie mam dobrych wieści dla tych, którzy podobnie jak ja kupili wersję polską :( : http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 79#p842779
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: piton »

JAskier pisze:Niestety nie mam dobrych wieści dla tych, którzy podobnie jak ja kupili wersję polską :( : http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 79#p842779
ale zonk :/ dzięki za informację. Chciałem już zamawiać, ale w tej sytuacji się wstrzymam narazie.
(Jak będzie informacja od TM o wymianie kart to biorę.)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Broom Service

Post autor: ChlastBatem »

JAskier pisze:Niestety nie mam dobrych wieści dla tych, którzy podobnie jak ja kupili wersję polską :( : http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 79#p842779
Czyli niepotrzebnie czekałem na wersję PL. Wielkie rozczarowanie.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Broom Service

Post autor: bukimi »

Jak będą dosyłać poprawione karty to będzie OK. To "tylko" karty i tylko 3 sztuki, a więc ich podmiana jest dość prosta.
Też czekam na informacje o tym jak rozwiążą problem, ale zdecydowanie tytułu z radaru nie skreślam.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: Slavko »

To co udało mi się ustalić w wydawnictwie TM Toys, błędne karty zostaną poprawione. Pliki poszły już do drukarni i w krótkim czasie trafią do hurtowni, dystrybutorów, sklepów z planszówkami, gdzie będzie można je otrzymać do zamówienia za darmo. Na podobnych zasadach jak było z grą DZIEDZICTWO: TESTAMENT DIUKA DE CRECY.
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Broom Service

Post autor: bukimi »

To dobra wiadomość.
A jak będzie wyglądała sprawa zamówień złożonych później? Karty będą dołączane osobno do każdej paczki, czy trzeba się będzie przypomnieć?

Poczekam aż sprawa się rozwiąże, żeby od razu otrzymać poprawną wersję w zamówieniu.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: Slavko »

Karty będą dołączone do nowo zakupionych gier. Nie wiem tylko kiedy drukarnia wydrukuje. Jak będę coś wiedział dam znać.
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Broom Service

Post autor: Ginet »

Slavko pisze:Karty będą dołączone do nowo zakupionych gier. Nie wiem tylko kiedy drukarnia wydrukuje. Jak będę coś wiedział dam znać.
A można prosić trochę bardziej łopatologicznie? Jak już się ma grę to jak wymienić błędne karty na poprawne nie kupując żadnej nowej gry? :P
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: MichalStajszczak »

Ginet pisze: Jak już się ma grę to jak wymienić błędne karty na poprawne nie kupując żadnej nowej gry?
Wydawca (TMToys) będzie wysyłał karty do osób, które się z tym problemem zgłoszą. Jak dobrze pójdzie, to w przyszłym tygodniu karty będą gotowe
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Broom Service

Post autor: Ginet »

Dziękuję Panie Michale :)
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
Slavko
Posty: 62
Rejestracja: 01 mar 2011, 20:47
Lokalizacja: Sztum
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: Slavko »

Będzie też tak opcja: przy kolejnych zakupach w jakimś ulubionym sklepie z grami dorzucisz do zamówienia poprawione karty do Broom service.
http://www.pionkolandia.pl
https://www.facebook.com/pionkolandia

Zajmuje się promowaniem planszówek w edukacji. Prowadzę Klub Pionkolandia w Sztumie.
Można mnie spotkać na różnych konwentach, turniejach, szkoleniach w całej Polsce.
Moja kolekcja!
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Broom Service

Post autor: bukimi »

Slavko pisze:Karty będą dołączone do nowo zakupionych gier. Nie wiem tylko kiedy drukarnia wydrukuje. Jak będę coś wiedział dam znać.
Jakieś wieści w temacie druku prawidłowych kart? Czekam z zamówieniem na poprawioną wersję, żeby nie zamawiać osobno gry, a potem samych kart do podmiany.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Broom Service

Post autor: MichalStajszczak »

Poprawione dwie karty (Drobne cwaniaczki i Czarny rynek) wczoraj dotarły do sklepów (nie wiem, czy do wszystkich).
chrris
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2011, 23:04
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times

Re: Broom Service

Post autor: chrris »

Dostał już ktoś poprawione karty albo kupił od razu z poprawnymi? Planuję zakup na prezent i chciałbym wiedzieć czy teraz wszystko jest już OK?
ODPOWIEDZ