Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Baroosz
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:46

Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Baroosz »

Cześć, szukam dla siebie i mojej dziewczyny jakiś ciekawych gier planszowych :
- najlepiej dla 2 osób, ale możliwość grania na więcej będzie atutem ( dobrze by było aby gra tak czy siak była zbalansowana pod 2 osoby )
- naszą pierwszą grą, którą ogrywamy jest 7 cudów świata : pojedynek ( wersja na 2 osoby) nie licząc jakiś eurobiznesów czy scrabli :D
- mamy w budżecie około 120 złotych, ale wydaje mi się, że max 150 zł jeżeli gra będzie na prawdę dobra.
- rozgrywka powinna trwać do 1 godziny.

Szukamy gier w rodzaju rywalizacji lub kooperacji może być we wspólnym celu. Gry z gatunków strategii jakieś budowanie jak w 7 cudów świata, przygodowe, akcji albo jakieś klimaty tajemnic od biedy scii-fi też Najlepiej, aby były dla początkujących albo średnio zaawansowanych. Co ważne to aby gra była rozgrywalna po kilka razy, aby nie było stałego schematu, który szybko się nudzi. A przede wszystkim zależy nam na jakieś klimatycznej rozgrywce w której możemy poczuć jakiś dreszczyk emocji i wczuć się w jakąś historię. Żadne gry towarzyskie nie wchodzą w grę.

Szukałem jakiś gierek na szybko i po opisach przynajmniej podoba mi się coś w stylu : Mroczny zamek/ Zaginiona ekspedycja/ robinson crusoe przygoda na przeklętej wyspie - ten ostatni wydaje się być na prawdę hitem, ale nie wiem czy nie przerośnie nas pod względem zasad jak i czasu.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 815
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 128 times
Been thanked: 384 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: kurdzio »

Sporo ciekawych tytułów zostało wymienionych w temacie z moimi poszukiwaniami, mamy podobne wymagania ;)
viewtopic.php?f=43&t=63139
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
Baroosz
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:46

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Baroosz »

W sumie to z tych gierek wpadło mi ta pandemia upadek rzymu. Obecne 7 cudów świata pojedynek to też klimaty rzymskie itp. Tylko zastanawia mnie czy ta gra oferuje różne scenariusze, aby nie było zbyt nudno po kilku rozgrywkach ?

Edit - jest jeszcze osadnicy narodziny imperium - to chyba znacznie trudniejsza wersja Catan'a co o tym sądzicie ? Oraz epoka kamienia.
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: wolf_kain »

Na dwie osoby z możliwością gry w więcej osób, to ideałem jest Star/Hero Realms, w zależności jaki klimat preferujecie. Jeśli wolicie Fantasy to Hero Realms, natomiast jeśli wolicie Sci-Fi to Star Realms. Ludzie mają przegrane setki partii w te gry i nadal się im nie nudzą więc coś w tym musi być :wink:
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Zefireq »

Baroosz pisze: 28 paź 2019, 17:10 Edit - jest jeszcze osadnicy narodziny imperium - to chyba znacznie trudniejsza wersja Catan'a co o tym sądzicie ? Oraz epoka kamienia.
Ciężko mi porównywać Osadników do Catana, bo w tę drugą dawno nie grałem, ale jednak sama rozgrywka wygląda zdecydowanie inaczej. Natomiast jeśli chodzi o poziom trudności, to jeśli gracie w Pojedynek, to z Osadnikami nie będziecie mieli problemów. Generalnie myślę, że bylibyście zadowoleni z tego wyboru, sam grałem niemal wyłącznie na 2 osoby.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: rastula »

Gra Trzewiczka nic nie ma wspólnego z Catanem - nie jest też trudniejsza - i na pewno chodzi w 2 osoby bardzo dobrze... w sumie to może być dla was dobry wybór.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: rastula »

wolf_kain pisze: 29 paź 2019, 10:39 Na dwie osoby z możliwością gry w więcej osób, to ideałem jest Star/Hero Realms, w zależności jaki klimat preferujecie. Jeśli wolicie Fantasy to Hero Realms, natomiast jeśli wolicie Sci-Fi to Star Realms. Ludzie mają przegrane setki partii w te gry i nadal się im nie nudzą więc coś w tym musi być :wink:

to jest fajna gra, ale raczej w kategorii filerka , bo rozgrywka trwa 10 minut ...oczywiście można grać w godzinę i 6 razy, ale autorowi chyba nie o to chodzi - poza tym tryb wieloosobowy jest tam doszyty na siłę - ergo - grę jak najbardziej polecam, ale to nie jest to , czego szukasz w tytułowym poście.
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: wolf_kain »

To jeśli już mowa o grach Trzewiczka, to obowiązkowo 51 Stan jeśli lubicie postapo.
Golfang
Posty: 1987
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 314 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Golfang »

Przyjrzyj się tez World of Tanks: Rush - na wyprzedażach jest w cenie złomu...a gra jest całkiem fajna (jak sprzedaż kod na czołg do gry komputerowej to koszt tej gry to maks 15 zł).
----------------
10% flamberg.com.pl
dawid
Posty: 520
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 184 times
Been thanked: 243 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: dawid »

Baroosz pisze: 28 paź 2019, 17:10
W sumie to z tych gierek wpadło mi ta pandemia upadek rzymu. Obecne 7 cudów świata pojedynek to też klimaty rzymskie itp. Tylko zastanawia mnie czy ta gra oferuje różne scenariusze, aby nie było zbyt nudno po kilku rozgrywkach ?
Nam Pandemia: Upadek Rzymu na początku całkiem się podobało. Nawet fajna kooperacja. Fajnie chodzi w dwie osoby, ale bardzo szybko nam się znudziło. Rozegraliśmy 5 partii i nie wiem czy szybko do tej gry wrócimy.

Zdecydowanie polecam Robinson Crusoe. Krążą opinie, że trudno ogarnąć, że długo się rozstawia. Całkiem nieuzasadnione obawy. Jeśli się dobrze wszystko składuje to setup to kilka minut. Zasady też są w miarę proste. Bardzo fajnie się gra w dwie osoby. W więcej raczej nie polecam, pojawia się syndrom gracza alfa. W dwie osoby to jest świetna i klimatyczna gra.

Jeśli chodzi o kooperacje to bardzo lubimy też grać w Eldritch Horror, ale tutaj to już jest dłuższe posiedzenie niż w Robinsona.

Pojawiło się tutaj Star/Hero Realms. Zdecydowanie polecamy. Tak jak tutaj padło, rozegraliśmy setki gier i nadal się nie znudziło. Świetna dwuosobowa nawalanka.

Inna grą w którą graliśmy setki razy i nadal się nie znudziło jest Ganz Schon Clever / Rzuć na tacę. Tą gierkę możesz sobie wydrukować za grosze, kupić kostki i łupać bez końca.
Baroosz
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:46

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Baroosz »

Ten 51 stan to właśnie jest coś podobnego jak osadnicy narodziny imperium i też miałem na oku, ale nie wiem co miałbym ewentualnie wybrać.

No to mam teraz dylemat, bo muszę wybrać jedną z tych o to gier :
- Mroczny zamek - przyjemna karcianka bardzo klimatyczna dużo czytania.
- Zaginiona ekspedycja taka wersja light robinsona ( tak mi się wydaję)
- Robinson niby trudny, ale ciągnie mnie, aby spróbować bo wydaje się fajną przygodówką
- Star/Hero realms - karcianka przypomina mi na pierwszy rzut oka czasy jak się grało w duel masters :D
- 51 stan / Osadnicy narodziny imperium / Zamki burgundi/ Epoka kamienia

Najchętniej bym wziął robinsona, ale nie chciałbym się wtopić w bagno i z kolei interesowały by mnie gry strategiczne z ostatniego punktu, ale którą wybrać ? Osadnicy ponoć są łatwiejsi od 51 stanu ale z kolei bardzo mi się nie podobają te kolorowe pełne uśmieszków karty. O zamkach nic nie wiem oprócz tego, że to gra roku 2018 ? A epoka kamienia to również przyjemne budowanie. Są jeszcze karcianki jak mroczny zamek(fabularny) oraz hero/star realms - ten drugi kupie 2 wersje na alledrogo za 90 zł ale chyba to jest taka nawalanka.
Awatar użytkownika
wolf_kain
Posty: 44
Rejestracja: 14 kwie 2017, 07:51
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: wolf_kain »

Baroosz pisze: 29 paź 2019, 16:02 Ten 51 stan to właśnie jest coś podobnego jak osadnicy narodziny imperium i też miałem na oku, ale nie wiem co miałbym ewentualnie wybrać.
51 Stan daje więcej możliwości kombinowania zasobami niż Osadnicy, poza tym to zupełnie inne klimaty, jedna gra jest słodka i kolorowa a druga mroczna i ciemna. Prościej będzie grać w Osadników, natomiast jeśli wolisz większą ilość kombinowania i nie przeszkadza Ci klimat postapo to proponuję 51 Stan.
Baroosz pisze: 29 paź 2019, 16:02 ... hero/star realms - ten drugi kupie 2 wersje na alledrogo za 90 zł ale chyba to jest taka nawalanka.
Chcesz kupić i Hero Realms i Star Realms ? Wystarczy żebyś kupił tyko jedną z tych gier. Jeśli wolisz klimaty fantasy to kup Hero Realms, a jeśli wolisz sci-fi to kup Star Realms. Co do tego czy to jest nawalanka, to w sumie tak, Ty zadajesz obrażenia przeciwnikowi a on Tobie i tak do momentu aż jednemu spadnie życie poniżej zera. Natomiast jeśli lubisz tworzenie silniczka i to jak się kombią karty, to tą grą będziesz zachwycony.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: arturpe »

Baroosz pisze: 29 paź 2019, 16:02 Ten 51 stan to właśnie jest coś podobnego jak osadnicy narodziny imperium i też miałem na oku, ale nie wiem co miałbym ewentualnie wybrać.

No to mam teraz dylemat, bo muszę wybrać jedną z tych o to gier :
- Mroczny zamek - przyjemna karcianka bardzo klimatyczna dużo czytania.
- Zaginiona ekspedycja taka wersja light robinsona ( tak mi się wydaję)
- Robinson niby trudny, ale ciągnie mnie, aby spróbować bo wydaje się fajną przygodówką
- Star/Hero realms - karcianka przypomina mi na pierwszy rzut oka czasy jak się grało w duel masters :D
- 51 stan / Osadnicy narodziny imperium / Zamki burgundi/ Epoka kamienia

Najchętniej bym wziął robinsona, ale nie chciałbym się wtopić w bagno i z kolei interesowały by mnie gry strategiczne z ostatniego punktu, ale którą wybrać ? Osadnicy ponoć są łatwiejsi od 51 stanu ale z kolei bardzo mi się nie podobają te kolorowe pełne uśmieszków karty. O zamkach nic nie wiem oprócz tego, że to gra roku 2018 ? A epoka kamienia to również przyjemne budowanie. Są jeszcze karcianki jak mroczny zamek(fabularny) oraz hero/star realms - ten drugi kupie 2 wersje na alledrogo za 90 zł ale chyba to jest taka nawalanka.
Robinson był jedną z moich pierwszych gier w tym hobby. Wszystko mi się w niej podobało, kiedy chciałem ją kupić. Faktycznie, dla osób niewprawionych, setup jest męczący, choć gra sama w sobie stosunkowo intuicyjna. Czuć nawet klimat przygody - potwornie trudna do wygrania wg mnie, ale nie o to chodzi. Przygoda jest. Niemniej, setup i czas rozgrywki były przy moim ówczesnym poziomie nieco frustrujące, tak więc nie była to gra w którą łupałem non stop. Bardziej przekonała mnie niemniej trudna w moim przekonaniu Zimna Wojna na przykład. Robinsona w rezultacie sprzedałem i z dzisiejszej perspektywy uważam, że byłem za cienki na tę grę w tamtym czasie. Sądzę, że było wiele ciekawszych pozycji, którym mógłbym wówczas ulec. Na przykład Mage Knight (choć doprawdy nie wiem, czy to można akurat jeszcze kupić, czy już nie...).

Co do 51 stanu i Osadników - podobna mechanika. Różnice czuć bezwzględnie w klimacie. Osadnicy trącili mi Settlersami (nomen omen), nie podobały mi się grafiki. Tymczasem 51 stan przekonywał mnie właśnie klimatem. Trzewika jednak trzeba lubić, a wg mnie jego gry, przynajmniej te które znam, są troche.... nudne. Nigdy nie grałem w nie więcej niż kilka razy i zazwyczaj przegrywały z innymi tytułami, choćby ze wspomnianymi Zamkami Burgundii.

Zamki Burgundii - gra legenda, wzorcowy eurosuchar, który ma wielu zwolenników. Ja również się do nich zaliczam. Po partii nie ppamiętam niczego, poza tym, ile miałem punktów, więc z mojego punktu widzenia nie ma mowy o klimacie, jednak mechanika jest wzorcowa, a gra wciągająca. Z takich sucharków dobrym wyborem może być jeszcze Marco Pole czy Lorenzo il Magnifico. Świetną grą dice placement jest choćby Troyes - dobrze działająca na dwójkę graczy. Zamki Burgundii wg mnie są dobrym wyborem dla każdego, który przełknie suchość tematu i w zasadzie obrzydliwą oprawę graficzną. Dziwne tylko, że mnie jakoś nie stawała przed oczami, kiedy w głowie kłębiły się możliwości punktowania.

Star / Hero realms - faktycznie, czas setupu liczony w sekundach, dynamika, prostota akcji, wielość kombosów itp. W momencie, kiedy rozłożenie gry jest dla Ciebie wydarzeniem, do którego potrzeba czipsów i wolnego wieczoru, ta karcianka robi robotę.

Zainteresuję Cię jeszcze kolejnym evergreenem - Dominionem. Po totalnym odrzuceniu tego tytułu w czasie moich początków (ta gra to tylko tasowanie!!! - myślałem) teraz zagrywam się nim dosyć mocno. Podstawka to rodzaj pasjansa, Intryga wprowadza szereg kart interakcji i więcej możliwości wyboru, ale jest trudno dostępna. Dodruku nie będzie (chyba), więc warto mieć, póki sprzedają.

P.S. Mage Knight wg Iszopa można kupić - niestety za olbrzymią kwotę :/
Marek.gdansk
Posty: 145
Rejestracja: 03 sie 2019, 20:31
Has thanked: 39 times
Been thanked: 21 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Marek.gdansk »

popieram zamki burgundii a może pięć klanów albo everdell ? Moim hitem jeżeli o grę na 2 osoby są zamki szalonego króla Ludwika ale w tej cenie to tragedia. Pięć klanów jest za 125 złotych everdell za 150 więc jeszcze się mieszczą w widełkach.
Baroosz
Posty: 4
Rejestracja: 27 paź 2019, 21:46

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: Baroosz »

Po długich namysłach postanowiliśmy wyłowić to co trzeba i mamy 2 różne tytuły : robinson i osadnicy narodziny imperium.
Jak długie potrafią być rozgrywki w tych obu tytułach przy 2 osobach ? I czy chętnie wracaliście do tych gier ? Jest syndrom jeszcze jednej partyjki czy nie koniecznie ?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: arturpe »

Robinson - kilka godzin, myślę że pierwsze partie z 4h, kolejne między 2 a 3h z setupem. Trudno potem o syndrom jeszcze jednej partii, chyba że lubisz, po frustrującej porażce walczyć o lepszy wynik. Dla mnie ta gra jest po prostu - i z fabularnego nawet założenia, męcząca - ale co kto lubi. Osadnicy - pewnie bliżej godziny, może do 90 minut. Tutaj łatwiej o ponowną partię, bo gra jest stosunkowo lekka.

Swoją drogą, obie gry są z przeciwnych biegunów - tak jeśli chodzi o ciężar, mechanikę, rodzaj umysłowego wysiłku i odczucia, jakie im towarzyszą. Jeśli chcesz dostać pudło dobrze wydanej, ciężkiej gry, bierz Robinsona. Jeśli interesuje Cię grywalność, moim zdaniem Osadnicy. Ale to już kwestia gustu i potrzeb. Powyższe są moimi doświadczeniami i tak właśnie bym zrobił.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Gry dla 2 osób - nie wiadomo co.

Post autor: gameosx »

Ja bym jeszcze na twoim miejscu zastanowił się nad Osadnicy: Królestwa Północy zamiast O:NI - najnowsza gra ze świada Osadników, posiada to co najlepsze z O:NI oraz 51 Stanu Master Set. Na dwie osoby chodzi bardzo dobrze, duża regrywalność, sensowniejsze zasady niż w podstawowych Osadnikach. ( tutaj dobre porównanie różnic pomiędzy nimi)
Kolejnym ciekawym wyborem którego tutaj jeszcze nikt nie podał jest Brzdęk - świetny dla dwóch jak i więcej graczy, fajne połączenie chodzenia po planszy z budowaniem talii.
Robinson - super gra, jednak dłuższy setup niż tych gier które podałem powyżej, jak i sporo dłuższa rozgrywka - jednak klimat jest extra.
Ja osobiście poleciłbym Ci Osadników: Królestwa Północy :)
ODPOWIEDZ